Wystawa - Katarzyna Kamianowska ASPEKTY AFEKTU

Zapraszamy serdecznie na otwarcie wystawy Pani Katarzyny Kamianowskiej "Aspekty Afektu" w "Galerii pod brązowym jeleniem". Już 15 stycznia o godzinie 16:00 przy ulicy 1 Maja 60. 

Katarzyna Kamianowska
Urodzona w Świebodzicach, była mieszkanka Cieplic, z sentymentem powróciła by zaprezentować jeleniogórskim odbiorcom swoje prace malarskie, głównie obroniony w tym roku Dyplom Artystyczny pt.: „ASPEKTY AFEKTÓW”. Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Artystyczny Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, o kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, ze specjalizacją arteterapeuty, otrzymała tytuł magistra sztuki. Laureatka konkursów rysunku satyrycznego Eryka Lipińskiego. Uczestniczka wielu wystaw ogólnopolskich, indywidualnych i zbiorowych z dyscypliny malarstwa, rzeźby i ceramiki.

ASPKTY AFEKTU

Na serię składa się sześć monochromatycznych obrazów z kontrastowym akcentem. Barwa jest symboliczna i nadaje im kierunek interpretacyjny, pomocny w rozszyfrowaniu kodu artefaktów semiotycznych. Są to oniryczne portrety emocji powiązanych z ważnymi aspektami życia, jak zdobywanie wiedzy, uwidocznione w obrazie ŻÓŁTYM, który to  kolor jest personifikacją erudycji. RÓŻOWY jest  wykładnią lat dzieciństwa. Urzeczywistnianie marzeń przywołuje SZMARAGDOWA ZIELEŃ.  Tęsknotę za nieobecnymi, oddaje synonim duchowości - INDYGO. Teoria miłości zawarta jest w gorącej CZERWIENI, a religijna obłuda osadzona w mrocznej CZERNI. W każdym z obrazów dokonana została transformacja rzeczywistości, gdzie postaci i zwykłe rzeczy, malowane w manierze swoistego realizmu, stają się metaforycznymi rekwizytami. Zostały wyobcowane z naturalnego dla nich otoczenia i zestawione w nierealnych konfiguracjach. Mogą zaskakiwać i nadawać pozór tajemniczości, ewokując nastrój marzenia sennego.  


Każda z prac Katarzyna Kamianowskiej, namalowana została w innej gamie kolorystycznej dzięki czemu zestaw prac prezentuje się w sposób interesujący i różnorodny. Obrazy namalowane są z wielką pieczołowitością i dbałością o szczegół, a jednocześnie, dzięki ograniczeniu gamy kolorystycznej są syntetyczne co buduje ich wyjątkową siłę wyrazu. Ze względu na ich sferę treściowa i tytuły jakimi są opatrzone obrazy te sytuuję w nurcie  surrealistycznym. Uważam że prace Katarzyny Kamianowskiej wyróżniają się dojrzałością, opanowaniem środków formalnych i siłą wyrazu.

prof. szt. plast. Jacek Wojciechowski


Katarzynę Kamianowską poznałem na plenerze studentów Wydziału Artystycznego UMCS w Józefowie. Jej prace wyróżniały się bardzo dobrym opanowaniem warsztatu malarskiego, oryginalną kompozycją oraz wysublimowaną kolorystyką. Dało się odczuć, że to co robi sprawia jej wielką przyjemność, a malarstwo jest jej pasją. Jako studentka kierunku: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych prowadziła warsztaty plastyczne wykazując się dużą wiedzą i łatwością komunikowania się z młodzieżą i osobami dorosłymi. Swój dyplom licencjacki wykonała w pracowni rzeźby. Była to naturalnej wielkości rzeźba pt: „ Macierzyństwo”, a dla mnie to był autoportret z córką. To była nie tyko znakomita rzeźba pod względem warsztatowym, ale przede wszystkim emocjonalnym. Dyplom artystyczny pt: „Aspekty afektu” składał się z 6 obrazów wykonanych w technice akrylowej. Sam tytuł sugeruje nam niekontrolowaną ekspresję emocji, ale to tylko pozory, ponieważ autorka w sposób dojrzały i świadomy miesza wątki autobiograficzne z marzeniami jakby chciała zachować tylko dla siebie jakąś tajemnicę. Każdy z tych obrazów jest utrzymany w monochromatycznej kolorystyce i nawiązuje w swojej konwencji do surrealizmu. Nagromadzenie przeróżnych przedmiotów, zwierząt, zabawek unoszących się w nierealnej przestrzeni ma znaczenie nie tylko symboliczne, ale podkreśla ekspresyjny i emocjonalny charakter tych obrazów. Katarzyna Kamianowska stworzyła swój oryginalny język sztuki i mam nadzieję, że jako absolwentka Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie będzie dobrze wspominała okres studiów a początek jej samodzielnej drogi twórczej będzie pasmem niekończących się sukcesów artystycznych.


                                                                             Dr hab. Mariusz Drzewiński prof. nadzw. UMCS

Wernisaż wystawy "DYPLOMY 2022" absolwentów Jeleniogórskiej Szkoły Fotografii | 20.05.2022
Zapraszamy 20 maja, w piątek, o godz. 16 00 do Galerii Korytarz na wernisaż wystawy "DYPLOMY 2022" absolwentów Jeleniogórskiej Szkoły Fotografii. W wystawie biorą udział: Weronika Horoszczak, Urszula Lisowska, Dariusz Borodzicz, Tomasz Kukuć, Jacek Michalak, Wiesław Wyjadłowski.
Spotkanie z Wojciechem Smarzowskim / 10.12.2019
Zapraszamy bardzo serdecznie na wieczór Z WOJCIECHEM SMARZOWSKIM w ramach DKF Klaps. W programie: projekcja filmu autora „Wołynia” i „Kleru” oraz spotkanie z bohaterem wieczoru!