Wystawa - Katarzyna Kamianowska ASPEKTY AFEKTU

Zapraszamy serdecznie na otwarcie wystawy Pani Katarzyny Kamianowskiej "Aspekty Afektu" w "Galerii pod brązowym jeleniem". Już 15 stycznia o godzinie 16:00 przy ulicy 1 Maja 60. 

Katarzyna Kamianowska
Urodzona w Świebodzicach, była mieszkanka Cieplic, z sentymentem powróciła by zaprezentować jeleniogórskim odbiorcom swoje prace malarskie, głównie obroniony w tym roku Dyplom Artystyczny pt.: „ASPEKTY AFEKTÓW”. Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Artystyczny Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, o kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, ze specjalizacją arteterapeuty, otrzymała tytuł magistra sztuki. Laureatka konkursów rysunku satyrycznego Eryka Lipińskiego. Uczestniczka wielu wystaw ogólnopolskich, indywidualnych i zbiorowych z dyscypliny malarstwa, rzeźby i ceramiki.

ASPKTY AFEKTU

Na serię składa się sześć monochromatycznych obrazów z kontrastowym akcentem. Barwa jest symboliczna i nadaje im kierunek interpretacyjny, pomocny w rozszyfrowaniu kodu artefaktów semiotycznych. Są to oniryczne portrety emocji powiązanych z ważnymi aspektami życia, jak zdobywanie wiedzy, uwidocznione w obrazie ŻÓŁTYM, który to  kolor jest personifikacją erudycji. RÓŻOWY jest  wykładnią lat dzieciństwa. Urzeczywistnianie marzeń przywołuje SZMARAGDOWA ZIELEŃ.  Tęsknotę za nieobecnymi, oddaje synonim duchowości - INDYGO. Teoria miłości zawarta jest w gorącej CZERWIENI, a religijna obłuda osadzona w mrocznej CZERNI. W każdym z obrazów dokonana została transformacja rzeczywistości, gdzie postaci i zwykłe rzeczy, malowane w manierze swoistego realizmu, stają się metaforycznymi rekwizytami. Zostały wyobcowane z naturalnego dla nich otoczenia i zestawione w nierealnych konfiguracjach. Mogą zaskakiwać i nadawać pozór tajemniczości, ewokując nastrój marzenia sennego.  


Każda z prac Katarzyna Kamianowskiej, namalowana została w innej gamie kolorystycznej dzięki czemu zestaw prac prezentuje się w sposób interesujący i różnorodny. Obrazy namalowane są z wielką pieczołowitością i dbałością o szczegół, a jednocześnie, dzięki ograniczeniu gamy kolorystycznej są syntetyczne co buduje ich wyjątkową siłę wyrazu. Ze względu na ich sferę treściowa i tytuły jakimi są opatrzone obrazy te sytuuję w nurcie  surrealistycznym. Uważam że prace Katarzyny Kamianowskiej wyróżniają się dojrzałością, opanowaniem środków formalnych i siłą wyrazu.

prof. szt. plast. Jacek Wojciechowski


Katarzynę Kamianowską poznałem na plenerze studentów Wydziału Artystycznego UMCS w Józefowie. Jej prace wyróżniały się bardzo dobrym opanowaniem warsztatu malarskiego, oryginalną kompozycją oraz wysublimowaną kolorystyką. Dało się odczuć, że to co robi sprawia jej wielką przyjemność, a malarstwo jest jej pasją. Jako studentka kierunku: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych prowadziła warsztaty plastyczne wykazując się dużą wiedzą i łatwością komunikowania się z młodzieżą i osobami dorosłymi. Swój dyplom licencjacki wykonała w pracowni rzeźby. Była to naturalnej wielkości rzeźba pt: „ Macierzyństwo”, a dla mnie to był autoportret z córką. To była nie tyko znakomita rzeźba pod względem warsztatowym, ale przede wszystkim emocjonalnym. Dyplom artystyczny pt: „Aspekty afektu” składał się z 6 obrazów wykonanych w technice akrylowej. Sam tytuł sugeruje nam niekontrolowaną ekspresję emocji, ale to tylko pozory, ponieważ autorka w sposób dojrzały i świadomy miesza wątki autobiograficzne z marzeniami jakby chciała zachować tylko dla siebie jakąś tajemnicę. Każdy z tych obrazów jest utrzymany w monochromatycznej kolorystyce i nawiązuje w swojej konwencji do surrealizmu. Nagromadzenie przeróżnych przedmiotów, zwierząt, zabawek unoszących się w nierealnej przestrzeni ma znaczenie nie tylko symboliczne, ale podkreśla ekspresyjny i emocjonalny charakter tych obrazów. Katarzyna Kamianowska stworzyła swój oryginalny język sztuki i mam nadzieję, że jako absolwentka Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie będzie dobrze wspominała okres studiów a początek jej samodzielnej drogi twórczej będzie pasmem niekończących się sukcesów artystycznych.


                                                                             Dr hab. Mariusz Drzewiński prof. nadzw. UMCS

Kabaret Jurki / 29.11.19
Żyjemy w biegu, na huśtawce, na krawędzi, na kredyt, wszystko odkładamy na ostatnią chwilę, albo kręcimy się w kółko jak bąki na pleckach i nie możemy ruszyć z miejsca. A życie nie będzie na nas czekać, a marzenia same się nie spełnią. Nie czekajmy do ostatniej chwili, metronom nie śpi … tik tak tik tak tik tak….
Przetarg ustny na sprzedaż samochodu
Jeleniogórskie Centrum Kultury ogłasza przetarg ustny na sprzedaż samochodu typu bus marki Renault Master rok prod. 2002. Przetarg odbędzie się w dniu 18 marca (środa) 2020 roku o godzinie 10.00 w siedzibie Jeleniogórskiego Centrum Kultury w Jeleniej Górze przy ul. 1 Maja 60 pok. 110 (1 piętro). Warunkiem przystąpienia do przetargu jest złożenie karty zgłoszenia do przetargu – do dnia 17 marca 2020.