
Biennale Fotografii Górskiej
To największa impreza fotograficzna o tematyce górskiej w Polsce, organizowana od ponad czterdziestu lat w Jeleniej Górze.
W ramach Biennale odbywa się konkurs fotograficzny, adresowany do wszystkich fotografujących góry, ich piękno i wszelkie przejawy ludzkiej aktywności na terenach górskich. Od uczestników konkursu Organizatorzy oczekują fotografii wykonanych we wszystkich górach świata. Konkurs skierowany jest zarówno do artystów fotografików, jak i do amatorów fotografii i ma charakter międzynarodowy.
Biennale Fotografii Górskiej – to nie tylko konkurs ale jednocześnie szereg imprez towarzyszących tj. plenery, wydawnictwa, wystawy towarzyszące, warsztaty i sympozjum, które odbywa się przy każdej edycji.
Po każdej edycji Biennale nagrodzone prace trafiają do kolekcji Jeleniogórskiego Centrum Kultury, która staje się dzięki temu istotnym zbiorem współczesnej fotografii krajobrazowej w Polsce.
Przez wiele lat przy organizacji Biennale pracowali Ewa Andrzejewska i Wojciech Zawadzki a obecnie Tomasz Mielech.
Biennale Fotografii Górskiej 2020
XXI Biennale Fotografii Górskiej.
Najstarsza impreza o tej tematyce w Polsce, organizowana przez Jeleniogórskie Centrum Kultury Termin nadsyłania prac: do 15 lipca 2020 r.
Konkurs fotograficzny o tematyce górskiej organizowany w Jeleniej Górze jest konkursem mającym najdłuższą w Polsce, bo ponad czterdziestoletnią, tradycję. Adresowany jest do wszystkich fotografujących góry, ich piękno i wszelkie przejawy ludzkiej aktywności na terenach górskich. Od uczestników konkursu oczekujemy fotografii wykonanych we wszystkich górach świata.
Konkurs skierowany jest zarówno do artystów fotografików, jak i do amatorów fotografii. W regulaminie nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Regulamin i karta zgłoszenia są dostępne do pobrania na stronie: http://
Oprócz wystawy konkursowej 18 września w Muzeum Karkonoskim zostanie zaprezentowana wystawa fotografii Mieczysława Karłowicza, wybitnego polskiego kompozytora i fotografika z przełomu XIX i XX w. Jego twórczość fotograficzna była związana z Tatrami, narciarstwem oraz aktywnością publicystyczną. Zdjęcia zaprezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Centralnej Biblioteki Górskiej w Krakowie. W ramach Biennale planowana jest także wystawa fotografii laureatów Biennale z poprzednich edycji w Pałacu w Bukowcu oraz wystawa fotografii Tomasza Olszewskiego i Krzysztofa Strzody w Jeleniogórskim Centrum Kultury.
Komisarz Biennale: Tomasz Mielech, ZPAF
XXI Biennale Fotografii Górskiej odbywa się w ramach projektu „Fotografia w górach”
Projekt „Fotografia w górach“ jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu
Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014–2020 oraz ze środków budżetu państwa za pośrednictwem euroregionu Nysa
Regulamin do pobrania: tutaj
Karta zgłoszeniowa do pobrania: tutaj
Projekt „Fotografia w Karkonoszach. Karkonosze w Fotografii”
Partner wiodący: Jeleniogórskie Centrum Kultury
Partner czeski: Miasto Rokytnice nad Izerą
Projekt ma na celu wypromowanie fotograficznego dziedzictwa pogranicza polsko –czeskiego, Karkonoszy jako miejsca atrakcyjnego ze względu na niepowtarzalną fotogeniczność. W ramach projektu odbędą się m.in. :
1. Wystawa konkursowa XX Biennale Fotografii Górskiej – Muzeum Karkonoskie - godz. 12 00
Rozstrzygnięcie jednego z najstarszych konkursów w Polsce poświęconego tematyce górskiej- wystawa laureatów i uczestników wybranych przez Jury konkursu
Wystawa towarzysząca – Fotografia w Karkonoszach w XIX wieku
Wystawa prezentująca początki fotografii w Karkonoszach od lat 60-tych XIX do początku XX wieku.
Pokazane zostaną m.in. fotografie H. Kronego, E. Mertensa, A. Rehnerta, R. Halma, H.Eckerta, F. Pietschmanna, F. Kratkiego ze zbiorów Muzeum karkonoskiego w Jeleniej Górze , Muzeum Karkonoskiego z Vrchlabi i kolekcji prywatnych
2. Kiedyś i dziś – Galeria Pod Brązowym Jeleniem
Wystawa, która powstała w wyniku działań warsztatowych z młodzieżą w Polsce i w Czechach w ramach projektu Fotografia w Karkonoszach, Karkonosze w fotografii
3. Fotografie z rokitnickich zbiorów – Książnica Karkonoska
Wystawa prezentująca fotograficzną kronikę miasta Rokytnice nad Izerą w Karkonoszach od lat 90-tych XIX wieku do lat współczesnych.
4. Wystawa poplenerowa –Samotnia 2018 – Galeria Korytarz
Wystawa będąca efektem międzynarodowego pleneru fotograficznego, który odbył się w maju 2018 w schronisku Samotnia. Swe prace zaprezentuje 28 uczestników z Polski i Czech.
5. Fotogeniczne Karkonosze –Pałac Bukowiec. Prezentacja pokazująca w przekrojowy sposób różne tradycje fotografowania w Karkonoszach od lat 60-tych XIX wieku po współczesność.
6. Seminarium pt. „Karkonosze w fotografii. Fotografia w Karkonoszach” - Książnica Karkonoska
7. Wystawa „Fotografia w Karkonoszach” - KCEV KRTEK Vrchlabi
8. Wystawa „Laureaci Biennale Fotografii Górskiej” – Muzeum Podkarkonoskie w Trutnowie
9. Wystawa Ewy Andrzejewskiej i Wojciecha Zawadzkiego „Góry” – Galeria N w Jabloncu nad Nysą
10 Warsztaty fotograficzne z dziećmi i młodzieżą.
Projekt Fotografia w Karkonoszach, Karkonosze w fotografii jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014–2020 oraz ze środków budżetu państwa za pośrednictwem euroregionu Nysa
Kontakt:
Tomasz Mielech
e-mail: tomasz.mielech@poczta.fm
www.biennalefotografiigorskiej.blogspot.com