Biennale Fotografii Górskiej

Biennale Fotografii Górskiej 

To największa impreza  fotograficzna o tematyce górskiej w Polsce, organizowana od ponad czterdziestu lat w Jeleniej Górze.
W ramach Biennale odbywa się konkurs fotograficzny, adresowany  do wszystkich fotografujących góry, ich piękno i wszelkie przejawy ludzkiej aktywności na terenach górskich. Od uczestników konkursu Organizatorzy oczekują  fotografii wykonanych we wszystkich górach świata. Konkurs skierowany jest zarówno do artystów fotografików, jak i do amatorów fotografii i ma charakter międzynarodowy.
Biennale Fotografii Górskiej – to nie tylko konkurs  ale jednocześnie szereg imprez towarzyszących  tj. plenery, wydawnictwa, wystawy towarzyszące, warsztaty i sympozjum, które odbywa się przy każdej edycji.
Po każdej edycji Biennale nagrodzone prace trafiają do kolekcji Jeleniogórskiego Centrum Kultury, która staje się dzięki temu istotnym zbiorem współczesnej fotografii krajobrazowej w Polsce.
Przez wiele lat przy organizacji Biennale pracowali Ewa Andrzejewska i Wojciech Zawadzki a obecnie Tomasz Mielech.


Biennale Fotografii Górskiej 2020

XXI Biennale Fotografii Górskiej.
Najstarsza impreza o tej tematyce w Polsce, organizowana przez Jeleniogórskie Centrum Kultury Termin nadsyłania prac: do 15 lipca 2020 r.
Konkurs fotograficzny o tematyce górskiej organizowany w Jeleniej Górze jest konkursem mającym najdłuższą w Polsce, bo ponad czterdziestoletnią, tradycję. Adresowany jest do wszystkich fotografujących góry, ich piękno i wszelkie przejawy ludzkiej aktywności na terenach górskich. Od uczestników konkursu oczekujemy fotografii wykonanych we wszystkich górach świata.
Konkurs skierowany jest zarówno do artystów fotografików, jak i do amatorów fotografii. W regulaminie nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Regulamin i karta zgłoszenia są dostępne do pobrania na stronie: http://biennalefotografiigorskiej.blogspot.com/, tam też obejrzeć można fotografie nagradzane na poprzednich edycjach.

Oprócz wystawy konkursowej 18 września w Muzeum Karkonoskim zostanie zaprezentowana wystawa fotografii Mieczysława Karłowicza, wybitnego polskiego kompozytora i fotografika z przełomu XIX i XX w. Jego twórczość fotograficzna była związana z Tatrami, narciarstwem oraz aktywnością publicystyczną. Zdjęcia zaprezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Centralnej Biblioteki Górskiej w Krakowie. W ramach Biennale planowana jest także wystawa fotografii laureatów Biennale z poprzednich edycji w Pałacu w Bukowcu oraz wystawa fotografii Tomasza Olszewskiego i Krzysztofa Strzody w Jeleniogórskim Centrum Kultury.

Komisarz Biennale: Tomasz Mielech, ZPAF

XXI Biennale Fotografii Górskiej odbywa się w ramach projektu „Fotografia w górach”

Projekt „Fotografia w górach“ jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu
Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014–2020 oraz ze środków budżetu państwa za pośrednictwem euroregionu Nysa

Regulamin do pobrania: tutaj
Karta zgłoszeniowa do pobrania: tutaj

 


 

Projekt „Fotografia w Karkonoszach. Karkonosze w Fotografii”

Partner wiodący: Jeleniogórskie Centrum Kultury

Partner czeski: Miasto Rokytnice nad Izerą

Projekt ma na celu wypromowanie fotograficznego dziedzictwa pogranicza polsko –czeskiego, Karkonoszy jako miejsca atrakcyjnego ze względu na niepowtarzalną fotogeniczność. W ramach projektu odbędą się m.in. :

1. Wystawa konkursowa XX Biennale Fotografii Górskiej – Muzeum Karkonoskie - godz. 12 00

Rozstrzygnięcie jednego z najstarszych konkursów w Polsce poświęconego tematyce górskiej- wystawa laureatów i uczestników wybranych przez Jury konkursu

Wystawa towarzysząca – Fotografia w Karkonoszach w XIX wieku

Wystawa prezentująca początki fotografii w Karkonoszach od lat 60-tych XIX do początku XX wieku.

Pokazane zostaną m.in. fotografie H. Kronego, E. Mertensa, A. Rehnerta, R. Halma, H.Eckerta, F. Pietschmanna, F. Kratkiego ze zbiorów Muzeum karkonoskiego w Jeleniej Górze , Muzeum Karkonoskiego z Vrchlabi i kolekcji prywatnych

2. Kiedyś i dziś – Galeria Pod Brązowym Jeleniem

Wystawa, która powstała w wyniku działań warsztatowych z młodzieżą w Polsce i w Czechach w ramach projektu Fotografia w Karkonoszach, Karkonosze w fotografii

3. Fotografie z rokitnickich zbiorów – Książnica Karkonoska

Wystawa prezentująca fotograficzną kronikę miasta Rokytnice nad Izerą w Karkonoszach od lat 90-tych XIX wieku do lat współczesnych.

4. Wystawa poplenerowa –Samotnia 2018 – Galeria Korytarz

Wystawa będąca efektem międzynarodowego pleneru fotograficznego, który odbył się w maju 2018 w schronisku Samotnia. Swe prace zaprezentuje 28 uczestników z Polski i Czech.

5. Fotogeniczne Karkonosze –Pałac Bukowiec. Prezentacja pokazująca w przekrojowy sposób różne tradycje fotografowania w Karkonoszach od lat 60-tych XIX wieku po współczesność.

6. Seminarium pt. „Karkonosze w fotografii. Fotografia w Karkonoszach” - Książnica Karkonoska

7. Wystawa „Fotografia w Karkonoszach” - KCEV KRTEK Vrchlabi

8. Wystawa „Laureaci Biennale Fotografii Górskiej” – Muzeum Podkarkonoskie w Trutnowie

9. Wystawa Ewy Andrzejewskiej i Wojciecha Zawadzkiego „Góry” – Galeria N w Jabloncu nad Nysą

10 Warsztaty fotograficzne z dziećmi i młodzieżą.

Projekt Fotografia w Karkonoszach, Karkonosze w fotografii jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014–2020 oraz ze środków budżetu państwa za pośrednictwem euroregionu Nysa

Tutaj możesz pobrać katalog z XX Biennale Fotografii Górskiej zrealizowanego w ramach projektu " Fotografie w Karkonoszach, Karkonosze w fotografii"


Kontakt:
Tomasz Mielech 
e-mail: tomasz.mielech@poczta.fm
www.biennalefotografiigorskiej.blogspot.com

 

Liga Rocka
Najważniejszy przegląd zespołów rockowych i metalowych w regionie powraca po rocznej przerwie! Liga Rocka - festiwal z wieloletnią tradycją, dobrze znany wszystkim mieszkańcom znów pojawi się na mapie jeleniogórskich wydarzeń artystycznych. Przez ponad 20 lat na deskach sali koncertowej “Nova” Jeleniogórskiego Centrum Kultury, zademonstrowało swoją twórczość prawie 500 zespołów z całej Polski. Występ podczas Ligi Rocka, to niebywała okazja dla młodych zespołów, by zaprezentować się w profesjonalnych warunkach szerszej publiczności, a także wystąpić przed Jury, które od lat tworzą czołowi polscy muzycy oraz dziennikarze radiowi. W tym roku dla uczestników przygotowywanych jest wiele niespodzianek, o których informacje pojawiać się będą regularnie na portalach społecznościowych Ligi Rocka.
Skok w blok
Skok w blok to animacyjno-artystyczny projekt, realizowany każdego lata od 2008 roku, którego celem jest aktywizacja oraz przeciwdziałanie dysfunkcjom, zarówno społecznych, mentalnych, rozwojowych pośród najmłodszych oraz kulturowych i osobistych pośród rodziców i opiekunów.