Zapraszamy do uczestnictwa w darmowych warsztatach rzemiosła artystycznego 27 - 29.05.2022

JELENIOGÓRSKIE CENTRUM KULTURY 
zaprasza do uczestnictwa w warsztatach rzemiosła artystycznego
27 - 29.05.2022 / piątek – sobota – niedziela 

MALARSTWO NA DREWNIE TUSZEM    /     CERAMIKA UŻYTKOWA – GLINA + DREWNO + METAL


Mamy dla Was ciekawy program artystycznych warsztatów rzemiosła, których efekty przyozdobią wnętrza domów. Zapraszamy zatem do udziału w polsko-niemieckich warsztatach rzemiosła artystycznego „MIEDZY NAMI”, realizowanych w ramach projektu PARTNERZY Z KULTURĄ 2. Na kolejnym spotkaniu będziemy realizować trzydniowe programy dwóch warsztatów: malarstwa na drewnie tuszem, a także ceramiki artystycznej w połączeniu z drewnem do stworzenia zestawu naczyń i przyborów.
Sala NOVA JCK, przy ul. 1 Maja 60, stanie się miejscem twórczych działań dwóch 12-osobowych grup. Warsztaty adresowane są do osób dorosłych i młodzieży, chętnych poznawać i pracować w trudnych i wymagających rzemiosłach. Oferujemy profesjonalną kadrę instruktorów, materiały i narzędzia potrzebne do realizacji programów. Będziemy pracować w polsko-niemieckich grupach przy wsparciu tłumaczki. W trakcie pełnych dni pracy zapewniamy posiłek obiadowy oraz drobny catering.
Załączamy pełny program spotkania warsztatowego, które odbędzie się w dniach 27 -29.05.

 

MALARSTWO NA DREWNIE TUSZEM

Tematem majowych warsztatów stanie się jedna z najstarszych technik malowania na drewnie. Przy użyciu farby lub tuszu zdobione przygotowane fornirowane formatki, oraz drobne przedmioty wykonane z drewna. Przez trzy dni uczestnicy pokryją artystycznymi wzorami drewniane powierzchnie zgłębiając technikę lawowania. Charakterystyczne dla tej formy zdobnictwa jest cieniowanie tuszem i nakładanie kilku warstw tego samego koloru, co pogłębia przestrzenność oraz plastyczność dzieła. Głównymi narzędziami staną się pędzle, piórka oraz rapidografy. Zabiegi te stosuje się także do podkolorowania rysunku konturowego- wykonania ciemnych partii (tzw. cieniowanie plamą) oraz stworzenia efektów światłocieniowych.
Będziemy pracować realizując kolejno program:
Wprowadzenie – rys historyczny.
Omówienie narzędzi.
Przygotowanie podłoża.
Techniki nanoszenia ornamentu na drewno.
Techniki szablonowe.
Zdobienia linearne.
Technika negatyw / pozytyw.
Cieniowanie / lawowanie.
Zabezpieczenie powierzchni.
Uszlachetnienie powierzchni.

Liczba miejsc ograniczona, dwanaście osób w grupie.

Warsztaty przygotuje i poprowadzi Bartosz Markowski, artysta, rzemieślnik, pasjonat dawnych sztuk stolarskich.

CERAMIKA UŻYTKOWA – GLINA + DREWNO + METAL

Ceramika użytkowa i to, co przy niej na stole, będzie tematem następnego spotkania. Wykonamy naczynia gliniane: dzbanek, imbryk, czarki, kubeczki, filiżanki, a także podstawki oraz akcesoria drewniane do ekspozycji szlachetnych naczyń. Będziemy korzystać z licznych inspiracji, kultury wielu narodów- japońskiej w ceremonii picia zielonej herbaty, angielskiej miłości do ciemnego naparu, czy włoskiego kultu kawy. Z naturalnego drewna i gałęzi wykonamy rączki imbryków, gałki pokrywek oraz uchwyty łyżeczek. Z polerowanego drewna stworzymy tacki lub podstawki na zestawy naczyń, szlifując, polerując i barwiąc drewniane dechy. Podczas zajęć użyjemy buczyny, orzecha i innych szlachetnych gatunków, dzięki czemu zainteresowani będą mogli poznać różnorodność kolorów, twardości i rysunków wielu odmian drewna. Starannie, z dbałością o detale, wykonamy z gliny indywidualne, zaprojektowane przez uczestników zestawy stołowe, które posłużą im do celebracji naparów. Imbryki i czajniczki będą szkliwione oraz wypalane w piecu elektrycznym w temperaturze 1220 st C.
Liczba miejsc ograniczona, 12 osób w grupie.

Warsztaty przygotuje i poprowadzi mgr sztuki Mirosław Kulla- absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, wydziału Ceramiki i Szkła. 
Artystka konstruuje i własnoręcznie buduje piece do wypału ceramiki, wykorzystując tradycyjne, jak i  nowoczesne materiały ogniotrwałe.  Jest aktywnie działającym autorem artystycznych pokazów plenerowych i akcji performatywnych. Od 1999 roku prowadzi autorską pracownię artystyczną w Jeleniej Górze, oraz autorską pracownię ceramiki artystycznej i użytkowej przy Jeleniogórskim Centrum Kultury. 

Warsztaty odbywać się będą w Jeleniogórskim Centrum Kultury, ul. 1 Maja 60 / Sala Nova,       
w  dniach  27 – 29.05.2022 w godzinach: piętek – 10:00 – 17:00; sobota – godz. 9:00 – 18:00, 
niedziela –  godz. 9:00 – 15:00 / szczegółowy plan zajęć w sekretariacie JCK ul. 1 Maja 60.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w sekretariacie JCK,  ul. 1 Maja 60.

Szczegółowy harmonogram zajęć, lista uczestników w sekretariacie JCK,  ul. 1 Maja 60. tel. 75 64 23 880 (881), 
liczba miejsc ograniczona, dwanaście osób w grupie. Pracę warsztatową wspiera tłumacz.
Uczestnicy warsztatów: młodzież oraz dorośli.
WARSZTATY SĄ BEZPŁATNE.


Dwuletni cykl warsztatów tradycyjnych i nowych rzemiosł unikatowych „MIĘDZY NAMI” jest realizowany w ramach projektu „Partnerzy z kulturą II” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska – Saksonia 2014-2020


MALARSTWO NA DREWNIE TUSZEM / CERAMIKA UŻYTKOWA – GLINA + DREWNO + METAL
Program warsztatów MIĘDZY NAMI 
w ramach programu PARTNERZY z KULTURĄ II

Miejsce: SALA NOVA JCK, ul. 1 Maja 60

27.05.2022 (piątek):

godz. 10:00 – rozpoczęcie warsztatów 
godz. 10:00 – przyjazd niemieckich uczestników
godz. 11:30 – 13:00  14:00 – 16:00 obiad wszyscy uczestnicy (Restauracja Relax)
godz. 17:00 – zakończenie warsztatów
godz. 17:30 – kolacja / uczestnicy z Niemiec (Restauracja Relax)


28.05.2022 (sobota)

godz. 9:00   – rozpoczęcie warsztatów
godz. 11:30 – 13:00  14:00 – 16:00 obiad wszyscy uczestnicy (Restauracja Relax)
godz. 17:30 – kolacja / uczestnicy z Niemiec (Restauracja Relax)
godz. 18:00 – zakończenie warsztatów


29.05.2022 (niedziela)

godz. 9:00   – rozpoczęcie warsztatów
godz. 13:00  posiłek wszyscy uczestnicy (Restauracja Relax)
godz. 15:00 – zakończenie warsztatów /wyjazd grupy z Niemiec 


Uczestnicy  warsztatów:  młodzież oraz dorośli.
 

Warsztaty Jazzowe  “Jeleniogórska Orkiestra Jazzowa”
Wszystkich młodych muzyków instrumentalistów (trąbka, klarnet, saksofon, tuba, flet, gitara, instrumenty klawiszowe, smyczkowe, gitara, bas, perkusja) a także wokalistów zapraszamy do wzięcia udziału w Polsko - Niemieckich Warsztatach Jazzowych dla dzieci i młodzieży “Jeleniogórska Orkiestra Jazzowa” w Jeleniej Górze.
LIGA ROCKA | 18.02.2022 | Sala NOVA
Jeleniogórska Liga Rocka powraca! Jedno z najciekawszych wydarzeń muzycznych w regionie ponownie zawita w progi sali "Nova" Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Przed nami drugi koncert eliminacyjny!