POLSKO-CZESKIE WARSZTATY ARTYSTYCZNE „DIALOGI” 17 – 19.06.2022

POLSKO-CZESKIE WARSZTATY ARTYSTYCZNE „DIALOGI”
17 – 19.06.2022

PIKNIK – wiklinowe kosze piknikowe, ceramiczne naczynia ogrodowe.

Długo wyczekiwany sezon letnich pikników uważamy za otwarty! Weekendowe posiłki na trawie będę smakowały jeszcze lepiej, gdy zapakujemy je do własnoręcznie wyplecionych koszy. W altance nie może zabraknąć wyjątkowych ceramicznych naczyń łączonych z drewnem. Czajniczki, zaparzacze, miseczki, pojemniki, łyżki, łyżeczki, chochelki, tacki, talerzyki, kominki, podgrzewacze – sami będziecie mogli je zaprojektować i wykonać, by potem służyły Wam podczas celebracji spotkań z bliskimi. Zapraszamy zatem do udziału w polsko-czeskich warsztatach rzemiosła artystycznego „DIALOGI”, realizowanych w ramach mikroprojektu. Podczas spotkania  poznacie różne techniki rzemiosł artystycznych i samodzielnie wykonacie ozdoby, korzystając ze zdobytej wiedzy. Na drugim spotkaniu będziemy realizować trzydniowe programy dwóch warsztatów: plecionkarskiego z wikliny – piknikowe kosze z wikliny, a także program ceramiki artystycznej - w temacie piknikowego zestawu naczyń i przyborów.
Sala NOVA JCK, przy ul. 1 Maja 60, stanie się miejscem twórczych działań dwóch 10-osobowych grup. Warsztaty adresowane są do osób dorosłych, chętnych poznawać i pracować w trudnych i wymagających rzemiosłach. Oferujemy profesjonalną kadrę instruktorów, materiały i narzędzia potrzebne do realizacji programów. Będziemy pracować w polsko-czeskich grupach przy wsparciu tłumaczki. W trakcie pełnych dni pracy zapewniamy posiłek obiadowy oraz drobny catering.
Załączamy pełny program spotkania warsztatowego, które odbędzie się w dniach 17 -19.06 

Uczestnicy  warsztatów: dorośli – osoby powyżej 18 lat. 
Miejsce realizacji Warsztatów: Sala NOVA JCK – ul. 1 Maja 60
Zapisy oraz płatności: SYSTEM BILETOWY na stronach www.jck.pl od 19.05.2022, 
informacje: od 19.05.2022, sekretariat JCK, ul. 1 Maja 60. Tel: 765 64 23 880, 75 64 23 881

WARSZTATY SĄ PŁATNE - 120,- PLN od osoby / w systemie biletowym www.bilety.jck.pl oraz w kasach biletowych JCK.  


Projekt „DIALOGI” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A  Republika Czeska – Polska 2014–2020 oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.


JELENIOGÓRSKIE CENTRUM KULTURY 
zaprasza do uczestnictwa w warsztatach rzemiosła artystycznego. 
17.06 – 19.06.2022 / piątek – sobota – niedziela 

WARSZTATY PLECIONKARSKIE – Wiklinowe kosze piknikowe        
WARSZTATY CERAMICZNE – Ceramiczne zestawy naczyń piknikowych

WIKLINOWE KOSZE PIKNIKOWE – warsztaty plecionkarskie 
Warsztat wikliniarski będzie obejmować wiedzę teoretyczną i praktyczną, potrzebną do stworzenia użytecznych obiektów z naturalnej wikliny oraz ratanu. Każdy z uczestników wykona kosz piknikowy, z pałąkiem lub uchwytami. Dla zaawansowanych program będzie wzbogacony o inne elementy wyposażenia, do wykonania z wikliny. Klapki do zamykania koszy, tacki, mniejsze koszyki, przegródki wewnątrz kosza.
Uczestnicy będą mieli do dyspozycji wiklinę świeżą - zieloną, a także parzoną 
i okorowaną, taśmę wiklinową i ratanową, ratan, kije wiklinowe, sznurki z trawy oraz inne materiały naturalne. Do realizacji zadania posłuży pełne wyposażenie w narzędzia 
i przybory, takie jak noże, sekatory, metalowe pobijaki, czy młotki. Spotkanie ma na celu nie tylko zgłębienie wiedzy o wykorzystywanych materiałach, czy przybliżenie grupie tematu pozyskiwania surowców oraz przygotowania ich do pracy plecionkarskiej.  Wszyscy zainteresowani nauczą się projektować i konstruować wyroby plecionkarskie i z tą konkretną wiedzą każdy zaprojektuje i wykona własną formę użytkową.
Liczba miejsc ograniczona, dziesięć osób w grupie.

Warsztaty przygotuje i poprowadzi Marcin Makaś, mgr sztuki, artysta plastyk, pedagog sztuki, terapeuta. Absolwent Wydziału Grafiki i Architektury Wnętrz WSSU w Szczecinie (obecnie Akademia Sztuki). Zajmuje się sztuką włókna, rysunkiem i scenografią. Projektuje i tworzy formy przestrzenne z wikliny (w tym żywo rosnące), obiekty architektoniczne, wnętrza, wystawy, meble i przedmioty codziennego użytku. Prace artysty można oglądać w muzeach w Polsce i Czechach. Realizuje autorskie warsztaty artystyczne, zajęcia arteterapii, edukacji twórczej, rewalidacji przez sztukę i twórczej ekspresji w psychoterapii. Prowadzi warsztaty i panel „wiklina w terapii” na odbywającym się co 4 lata Światowym Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa. W 2019 r. za swoją twórczość i działalność edukacyjną odznaczony został medalem Narodowego Francuskiego Bractwa Szlachetnej Wikliny.

CERAMICZNE ZESTAWY NACZYŃ PIKNIKOWYCH – warsztaty ceramiki
Uczestnicy warsztatów ceramicznych zapoznają się podstawowymi technikami lepienia 
i formowania ceramiki oraz wiedzą teoretyczną i praktyczną dotyczącą tego zagadnienia. Pracownia będzie wyposażona w narzędzia i przybory do pacy ceramika, a także glinę jasną szamotową, oraz glinę porcelitową z szamotem, angoby, szkliwa i tlenki. 
W trakcie trzydniowego spotkania wykonamy naczynia gliniane: imbryk, talerzyk, czarkę, podstawki oraz akcesoria drewniane. Będziemy korzystać z dorobku wielu kultur i tradycji inspirując się bogactwem wzorów i zastosowań glinianych naczyń. Z drewna wykonamy tackę lub podstawki na zestaw naczyń. Wykonamy drewniane rączki imbryków, kubków lub misek. Drewniane rączki do łyżek. Użyjemy drewna ciętego oraz klonowych, dębowych i orzechowych gałęzi . Z gliny starannie i z dbałością o detale wykonamy indywidualny zestaw do picia herbaty, kawy czy ziół. Wypał powstałych prac odbędzie się 
w temperaturze do 1230 st C w piecu elektrycznym. 

Warsztaty przygotuje i poprowadzi mgr sztuki Mirosław Kulla – artysta plastyk, pedagog sztuki, absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, wydziału Ceramiki i Szkła. Artysta od 1999 roku prowadzi autorską pracownię artystyczną w Jeleniej Górze, oraz autorską pracownię ceramiki artystycznej i użytkowej przy Jeleniogórskim Centrum Kultury. Zawodowo uczy sztuki rzemiosła artystycznego – ceramiki. Przygotowuje i realizuje programy edukacyjne, warsztaty w dziedzinie rzemiosł artystycznych, sztuk plastycznych oraz wiedzy przyrodniczej.
Artysta konstruuje oraz buduje piece do wypały ceramiki, wykorzystując tradycyjne oraz nowoczesne materiały ogniotrwałe. Uczestnik sympozjów, autor wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Artysta realizuje instalacje, obiekty, „kolekcje” w różnych technikach: ceramika, drewno, kamień, szkło, fotografia.  

Liczba miejsc ograniczona, dziesięć osób w grupie.


Program warsztatów DIALOGI

Miejsce: sala nova JCK, ul. 1 Maja 60

17 czerwiec (piątek):

godz.  9:30  – spotkanie organizacyjne, przygotowanie stanowisk pracy
godz.  9:30  – przyjazd czeskich uczestników
godz. 10:00  – rozpoczęcie warsztatów 
godz. 11:30 – 13:00  15:00 – 17:00 obiad wszyscy uczestnicy (Restauracja Relax)
godz. 17:00 – zakończenie warsztatów
godz. 17:30 – kolacja / uczestnicy z Czech (Restauracja Relax)


18 czerwiec (sobota)

godz. 9:00   – rozpoczęcie warsztatów
godz. 11:30 – 17:00 obiad wszyscy uczestnicy (Restauracja Relax)
godz. 17:30 – kolacja / uczestnicy z Czech (Restauracja Relax)
godz. 18:00 – zakończenie warsztatów


19 czerwiec (niedziela)

godz.  9:00   – rozpoczęcie warsztatów
godz. 11:30 – 14:00  obiad wszyscy uczestnicy (Restauracja Relax)
godz. 15:00 – zakończenie warsztatów

 

5. Dolnośląski Konkurs Fotografii Mobilnej "Obok mnie" Mamy wyniki!
Otwarcie Wystawy Pokonkursowej, Galeria pod Brązowym Jeleniem. JCK, ul 1 Maja 60, 7 marca (sobota) 2020 godz 17.00. Zapraszamy!
Poniedziałkowe zdjęcie tygodnia | 09.02.2021
Dzieeeeeeeń dobry! Czas na poniedziałkowe zdjęcie dnia wg Tomka Mielecha! Wacław Narkiewicz kilka dni temu obchodził 90 -te urodziny. W Jeleniej Górze mieszka od 1947 r. Fotografią zajmuje się od 1953 roku