Polsko-Czeskie warsztaty artystyczne DIALOGI | 29-30.04 oraz 1.05.

Polsko-Czeskie warsztaty artystyczne DIALOGI

Ciepłe dni zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi długie godziny spędzane w ogrodach. Mamy dla Was ciekawy program artystycznych warsztatów, których efekty przyozdobią tarasy, działki i ogrodowe aranżacje. Zapraszamy zatem do udziału w polsko-czeskich warsztatach rzemiosła artystycznego „DIALOGI”, realizowanych w ramach mikroprojektu. Podczas spotkania  poznacie różne techniki rzemiosł artystycznych i samodzielnie wykonacie ozdoby, korzystając ze zdobytej wiedzy. Na pierwszym spotkaniu będziemy realizować trzydniowe programy dwóch warsztatów: plecionkarskiego z wikliny – kosze z wikliny w domu i ogrodzie, a także program ceramiki artystycznej - w temacie małej architektury ogrodowej - ceramiczne lampiony.
Sala NOVA JCK, przy ul. 1 Maja 60, stanie się miejscem twórczych działań dwóch 12-osobowych grup. Warsztaty adresowane są do osób dorosłych, chętnych poznawać i pracować w trudnych i wymagających rzemiosłach. Oferujemy profesjonalną kadrę instruktorów, materiały i narzędzia potrzebne do realizacji programów. Będziemy pracować w polsko-czeskich grupach przy wsparciu tłumaczki. W trakcie pełnych dni pracy zapewniamy posiłek obiadowy oraz drobny catering.

Załączamy pełny program spotkania warsztatowego, które odbędzie się w dniach 29-30.04 oraz 1.05.

Uczestnicy  warsztatów:  dorośli – osoby powyżej 18 lat. 
Miejsce realizacji Warsztatów: Sala NOVA JCK – ul. 1 Maja 60
Zapisy oraz płatności: sekretariat JCK, ul. ul. 1 Maja 60
WARSZTATY SĄ PŁATNE - 120,- PLN od osoby 

Bilety na zajęcia dostępne od dnia: 12.04.2022 w systemie biletowym www.bilety.jck.pl oraz w kasach biletowych JCK. 
Kasa przu ulicy 1 Maja 60 czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 - 18:00.
Kasa przy ulicy Bankowej 28 czynna od wtorku do piątku w godzinach 13:00 - 18:00.

Projekt „DIALOGI” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A  Republika Czeska – Polska 2014–2020 oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa

WARSZTATY PLECIONKARSKIE – WIKLINA W OGRODZIE        
WARSZTATY CERAMICZNE – CERAMICZNE LAMPIONY OGRODOWE
Program warsztatów DIALOGI

Miejsce: sala nova JCK, ul. 1 Maja 60

29 kwietnia (piątek):

godz.  9:30  – spotkanie organizacyjne, przygotowanie stanowisk pracy
godz.  9:30  – przyjazd czeskich uczestników
godz. 10:00  – rozpoczęcie warsztatów 
godz. 11:30 – 13:00  15:00 – 17:00 obiad wszyscy uczestnicy (Restauracja Relax)
godz. 17:00 – zakończenie warsztatów
godz. 17:30 – kolacja / uczestnicy z Czech (Restauracja Relax)


30 kwietnia (sobota):

godz. 9:00   – rozpoczęcie warsztatów
godz. 11:30 – 17:00 obiad wszyscy uczestnicy (Restauracja Relax)
godz. 17:30 – kolacja / uczestnicy z Czech (Restauracja Relax)
godz. 18:00 – zakończenie warsztatów


1 maja (niedziela):

godz.  9:00   – rozpoczęcie warsztatów
godz. 11:30 – 14:00  obiad wszyscy uczestnicy (Restauracja Relax)
godz. 15:00 – zakończenie warsztatów

 

WIKLINA W OGRODZIE – warsztaty plecionkarskie 
Warsztat wikliniarski będzie obejmować wiedzę teoretyczną i praktyczną, potrzebną do stworzenia użytecznych obiektów z naturalnej wikliny oraz ratanu. Każdy z uczestników wykona kosze, pojemniki, tace, siedziska i inne obiekty przestrzenne wykorzystywane w ogrodzie lub domu. 
Uczestnicy będą mieli do dyspozycji wiklinę świeżą - zieloną, a także parzoną i okorowaną, taśmę wiklinową i ratanową, ratan, kije wiklinowe, sznurki z trawy oraz inne materiały naturalne. Do realizacji zadania posłuży pełne wyposażenie w narzędzia i przybory, takie jak noże, sekatory, metalowe pobijaki, czy młotki. Spotkanie ma na celu nie tylko zgłębienie wiedzy o wykorzystywanych materiałach, czy przybliżenie grupie tematu pozyskiwania surowców oraz przygotowania ich do pracy plecionkarskiej.  Wszyscy zainteresowani nauczą się projektować i konstruować wyroby plecionkarskie i z tą konkretną wiedzą każdy zaprojektuje i wykona własną formę użytkową lub artystyczną.
Liczba miejsc ograniczona, dwanaście osób w grupie.

Warsztaty przygotuje i poprowadzi Marcin Makaś, mgr sztuki, artysta plastyk, pedagog sztuki, terapeuta. Absolwent Wydziału Grafiki i Architektury Wnętrz WSSU w Szczecinie (obecnie Akademia Sztuki). Zajmuje się sztuką włókna, rysunkiem i scenografią. Projektuje i tworzy formy przestrzenne z wikliny (w tym żywo rosnące), obiekty architektoniczne, wnętrza, wystawy, meble i przedmioty codziennego użytku. Prace artysty można oglądać w muzeach w Polsce i Czechach. Realizuje autorskie warsztaty artystyczne, zajęcia arteterapii, edukacji twórczej, rewalidacji przez sztukę i twórczej ekspresji w psychoterapii. Prowadzi warsztaty i panel „wiklina w terapii” na odbywającym się co 4 lata Światowym Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa. W 2019 r. za swoją twórczość i działalność edukacyjną odznaczony został medalem Narodowego Francuskiego Bractwa Szlachetnej Wikliny.

CERAMICZNA MAŁA ARCHITEKTURA OGRODOWA – warsztaty ceramiki
Uczestnicy warsztatów ceramicznych zapoznają się podstawowymi technikami lepienia i formowania ceramiki oraz wiedzą teoretyczną i praktyczną dotyczącą tego zagadnienia. Pracownia będzie wyposażona w narzędzia i przybory do pacy ceramika, a także glinę jasną szamotową, angoby, szkliwa i patyny. Tematem przewodnim spotkania staną się formy lampionów ogrodowych, fazy ich projektowania oraz rodzaje możliwych konstrukcji. 
Każdy z uczestników zaprojektuje i wykona zestaw małej architektury w ogrodzie, obejmujący lampion ogrodowy oraz (jeśli starczy sił i czasu) poidło dla ptaków. Powstałe lampiony składać się będą z kilku segmentów, dostosowanych wielkością do wymiarów komór w piecach ceramicznych. Wypał przygotowanych prac odbędzie się w temperaturze do 1220 st C w piecu elektrycznym. 

Warsztaty przygotuje i poprowadzi mgr sztuki Mirosław Kulla – artysta plastyk, pedagog sztuki, absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, wydziału Ceramiki i Szkła. Artysta od 1999 roku prowadzi autorską pracownię artystyczną w Jeleniej Górze, oraz autorską pracownię ceramiki artystycznej i użytkowej przy Jeleniogórskim Centrum Kultury. Zawodowo uczy sztuki rzemiosła artystycznego – ceramiki. Przygotowuje i realizuje programy edukacyjne, warsztaty w dziedzinie rzemiosł artystycznych, sztuk plastycznych oraz wiedzy przyrodniczej.
Artysta konstruuje oraz buduje piece do wypały ceramiki, wykorzystując tradycyjne oraz nowoczesne materiały ogniotrwałe. Uczestnik sympozjów, autor wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Artysta realizuje instalacje, obiekty, „kolekcje” w różnych technikach: ceramika, drewno, kamień, szkło, fotografia.  

Liczba miejsc ograniczona, dwanaście osób w grupie.

Wernisaż wystawy fotografii pt. "Bukowiec - spotkania"
Zapraszamy w sobotę 18.09.2021 r. o godz. 18:00 na wernisaż wystawy fotografii pt. "Bukowiec - spotkania" do pałacu w Bukowcu.
DKF repertuar na październik 2020
Eastern, Ojciec, Jezioro dzikich gęsi, Ikar. Legenda Mietka Kosza, Włoskie wakacje. Oto filmy, które wyświetlimy w październiku w naszym kinie DKF.