Widok z mojego okna

Widok z mojego okna

W 1816 roku Joseph Nicéphore Niépce rozpoczął eksperymenty nad utrwaleniem obrazu, otrzymywanego za pomocą camery obscury. Swoje badania przeprowadzał w laboratorium na terenie rodzinnej posiadłości Le Gras w Saint-Loup-de-Varennes koło Chalon. To właśnie widok z okna tej pracowni próbował utrwalić na pokrytym substancją światłoczułą podłożu. Słabe obrazy udawało mu się otrzymywać w 1824, ale dopiero w 1826 przy pomocy lepszego sprzętu i na metalowej płytce, uzyskał pierwszą trwałą (choć dość nieczytelną) fotografię, przedstawiającą widok z pracowni w Le Gras. Nie wiadomo, ile wynosił czas jego naświetlania. Szacuje się ze zdjęcie to naświetlane było ok 8 godzin lub nawet więcej. I tak powstała jedna z pierwszych znanych fotografii.

Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w projekcie „Widok z mojego okna” organizowanym przez JCK. Projekt ten będzie polegał na tym że za pomocą camery obscury – czyli profesjonalnego aparatu otworkowego - będzie można wykonać własną fotografię na wzór fotografii wykonanej przez Niépce’a.

Wystarczy zgłosić się do JCK i wypożyczyć aparat otworkowy (z przygotowanym do naświetlenia materiałem światłoczułym) i naświetlić zdjęcie wg instrukcji. Następnie należy przynieść aparat do JCK i tam profesjonalne laboratorium wykona dalszą obróbkę naświetlonego materiału. Po wcześniejszym umówieniu będzie nawet można uczestniczyć w magicznym procesie wywołania fotografii w ciemni i obraz wywołać własnoręcznie!.

Fotografie uczestników projektu umieścimy na stronie JCK i na specjalnej stronie projektu „Widok z mojego okna”. Projekt rozpoczynamy od 25.06.2021 r.

Na początek obok historycznej fotografii Niépce’a prezentujemy fotografię pierwszego uczestnika projektu - naszego dyrektora -Jarosława Gromadzkiego. Fotografia została wykonana z okna w JCK na ul. 1-Maja.

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału - zapisy i informacje pod adresem: tomasz.mielech@poczta.fm

Koronawirus | procedury, komunikaty
W tym miejscu znajdą państwo niezbędne informacje oraz procedury dotyczące działania JCK w czasie pandemii koronawirusa.
Spektakl "Ósmy dzień tygodnia" / 19.12.2019
"Ósmy dzień tygodnia" to historia dwojga młodych ludzi, Agnieszki i Piotra, pary kochanków, która w obecnej Polsce rozpaczliwie poszukuje odrobiny prywatności. Ale w szarejrzeczywistości odnalezienie jakiejkolwiek nadziei na godne życie jest równie niemożliwe jak zdobycie dla siebie jakiegoś kąta. To spektakl o Polsce, o której się nie mówi. Nie ma miejsca na mydlenie oczu, widzimy tragizm i dramat ludzi tytułowego ósmego dnia tygodnia. Każdy z bohaterów czeka na własne wybawienie.