Wakacyjne Warsztaty Artystyczne - Dookoła świata z JCK - zapisy i informator dla rodziców

Warsztaty artystyczne Lato ze Sztuką 2021
w Jeleniogórskim Centrum Kultury
organizowane w terminie 28 czerwca - 27 sierpnia 2021 
dla dzieci w wieku 6 - 10 lat

Wszyscy zastanawiamy się jak będą  wyglądały wakacje w tym roku. Pełni wiary i nadziei, że wszystko ułoży się pomyślnie proponujemy  9-tygodniowe warsztaty dla dzieci. Mamy nadzieję ,że zaproponowany program spodoba się dzieciom.

Godziny przebywania dzieci w JCK – od godziny 8.00 do godziny  16.00.

  • zbiórka dzieci 8.00- 9.00 
  • zajęcia merytoryczne – 9.00- 12.00
  • obiad (Restauracja Relax) 12.00- 13.00
  • zajęcia sportowe i relaksacyjne – 13.00- 15.00 
  • zajęcia własne, odbiór dzieci – 15.00- 16.00

 
Tygodniowy koszt pobytu na warsztatach wynosi 190.00 PLN

Sposoby płatności – zapisując dziecko telefonicznie, rodzice zobowiązani są do opłaty na konto JCK . 
Jeśli nie uzyskamy w ciągu 3 dni należnej kwoty, dziecko zostanie z listy wykreślone.
Dyspozycja bankowa powinna być wypełniona wg następującego wzoru:
Lato ze sztuką, imię i nazwisko dziecka , tydzień na którym ma przebywać dziecko 
(tu prosimy o wpisanie cyfr określających kolejny tydzień, zgodnie z numeracją podaną przy programie
np.  Lato ze sztuką, Małgosia Motylska, tydzień-1,2,5,9)


Dla dzieci, które posiadają Jeleniogórską Kartę Dużej Rodziny (nie akceptujemy kart z innych miast) tygodniowy koszt warsztatów wynosi 90 PLN. Przy zapisie telefonicznym prosimy przygotować numer karty. 

Numer konta do wpłaty: 

Bank Millennium S.A. Jelenia Góra
02 1160 2202 0000 0000 4558 9216 
Jeleniogórskie Centrum Kultury, ul. 1 Maja 60, 58-500 Jelenia Góra

Na dzień dzisiejszy (tj 10 maja 2021) planujemy, zgodnie z wymogami sanitarnymi, utworzenie dwóch grup 12 osobowych. Grupy te będą funkcjonowały w dwóch osobnych pomieszczeniach. Grupa pierwsza – budynek główny JCK- Sala Kameralna oraz Sala Nowa w podwórku JCK. Oba pomieszczenia znajdują się przy ul 1 Maja 60. W przypadku możliwości łączenia grup  utworzymy grupę 24 osobową . Przepraszamy za wszelkie utrudnienia związane z obostrzeniami sanitarnymi. 

ZAPISY WYŁĄCZNIE TELEFONICZNE BĘDĄ ODBYWAŁY SIĘ OD DNIA 17 maja 2021 (poniedziałek) do momentu zapełniania listy w godzinach od 9:30 do 14:00 pod numerem telefonu 75 64 23 880 (881). Będziemy dążyli aby warsztaty odbyły się zgodnie z planem ale w przypadku zmiany przepisów lub zaostrzenia rygorów sanitarnych i konieczności przerwania warsztatów wpłacone przez rodziców pieniądze zostaną zwrócone w ciągu 7 dni roboczych.

BRAK WOLNYCH MIEJSC!

WAŻNE:

  • Prosimy o zapoznanie się z wymogami sanitarnymi, znajdującymi się na stronie JCK.  Przepisy te zostały utworzone dla wszystkich uczestników naszych zajęć.  
  • Prosimy również aby każde dziecko obowiązkowo miało spakowaną czystą maseczkę na wypadek wyjścia poza obiekt JCK przy ulicy 1 Maja 60.
  • Poniżej znajdują się do pobrania: PROCEDURY oraz OŚWIADCZENIE o zapoznaniu się z Procedurami organizacji zajęć i pobytu dzieci, młodzieży i dorosłych w Jeleniogórskim Centrum Kultury w Jeleniej Górze w warunkach zagrożenia epidemiologicznego COVID- 19 obowiązujące od dn. 01.06.2020 r.
  • Rodzic lub opiekun prawny zapisanego dziecka zobowiązany jest do wydrukowania, podpisania i dostarczenia w pierwszym dniu pobytu wyżej wymienionego oświadczenia.

Pliki do pobrania: 

 

 

PROGRAM WARSZTATÓW ARTYSTYCZNYCH
Dookoła świata z JCK 2021


Podróżując  przez  świat i poszukując  piękna,  musimy  nieść je ze sobą, inaczej nigdy go nie odnajdziemy.
Ralph Waldo Emerson
                                                                  
Ostatnie doświadczenia związane z pandemią powinny nam uświadomić, iż jedynie sztuka oraz podróże naszej wyobraźni i inspirująca natura jest w stanie uratować nas przed  wirtualną rzeczywistością i związanej z tym poczuciem izolacji. 
I tak udamy się RAZEM w artystyczną podróż przez kontynenty, inspirując się twórczością innych ludzi ,również artystów  ,będziemy nieść piękno ze sobą . Będziemy się też tym pięknem dzielić. Nie będzie nam potrzebny paszport by odwiedzić egzotyczną Japonię, gdzie wykonamy czarki do picia herbaty. Będziemy prawdziwymi podróżnikami wyobraźni ,ilustratorami  literatury ,surowymi krytykami  zachowań nieekologicznych . Być może zainspiruje nas amerykański pop-art i sztuka nowoczesna.  Nie zatrzymamy się, bo w Australii spotkamy się ze sztuką Aborygenów i wykonamy cudowne mozaiki. Objedziemy świat dookoła ,a naszą podróż zaczniemy od naszego domu, czyli Polski. Pamiętajcie wszędzie dobrze ale w JCK najlepiej:)


1  Tydzień – 28.06 - 2.07 2021 
Folkowa podróż po Polsce- tradycje, obrzędy w nowoczesnej formie. 

Brzmi groźnie i bardzo poważnie . Z pewnością będzie to jeden z bardziej radosnych i kolorowych  warsztatów. Dzieci dowiedzą się jak współcześni projektanci  czerpią z niesamowitej tradycji sztuki ludowej .Różnorodność polskiej kultury ludowej budzi zachwyt ,harmonia kolorów, ornamenty,prostota form, wszystko co od wieków płynie z serca ,a nie potrzeby rynku,ma nadal wielką moc. Nie wiemy o tej sztuce zbyt wiele ,a warto ją poznać. Zabawki ludowe , wycinanki ,piękno koronkowych haftów.....Ach ,nie zdziwcie się  kochani Rodzice, jeśli wasze dzieci przywitają Was  jeżdżąc na patykowych konikach  

2 Tydzień – 5.07-9.07 2021 
Tydzień Między nami Indianami i innymi ludami- podróż prehistoryczna.

Podczas tygodnia, dzieci będą miały okazję poznać fascynujących ludzi od Inuitów z arktycznej Kanady do Indian Pueblo z południowych pustyń. Objaśnimy ich tajemnice i związki z Kosmosem oraz światem materialnym a światem duchów. Omówimy i wykonamy ozdoby indiańskie i magiczny instrument wywołujący deszcz. A w barwach nie  wojennych odtańczymy taniec. 

3 Tydzień- 12.07-16.07 2021
 Na biegunach jednak nie w fotelu- podróże dla ochłody.

Większość ludzi drży na samą myśl o spędzeniu jakiegoś czasu na biegunie północnym, ale chociaż jest to przeraźliwie zimne miejsce, nie jest najzimniejsze na świecie. Są też  i tacy, którzy wierzą w to, że miśki polarne jedzą pingwiny my podczas tego magicznego tygodnia z Mikołajem w tle obalimy wszystkie mity. I wyjaśnimy że nie jedzą ich, ale nie dlatego, że im nie smakują. Po prostu niedźwiedzie mieszkają na biegunie północnym, a pingwiny na południowym. Zajmiemy się czasem ponieważ nie ma tam stref czasowych i wykonamy piękne tarcze zegarowe. Spróbujemy odnaleźć jednorożce i czarno białe pingwinki zagoszczą na naszych patyczkach do lodów.


4 Tydzień  - 19.07-23.07 
 Pod wodą i pod ziemią- fascynująca podróż do wnętrza ziemi.

Trzy osoby dotarły do najgłębszego miejsca na Ziemi. Ten punkt znajduje się 11 km pod jej powierzchnią. A do najdalszego do tej pory spenetrowanego miejsca poza Ziemią - Księżyca? Tam trafiło już 12 osób! Woda pokrywa większość naszej planety. To niezbędny element dla każdego życia na Ziemi. Dlaczego jest tak niezwykła? Dowiedz się, jak woda wpływa na nasz świat i do czego wykorzystujemy ją każdego dnia. Odkryj wodę i poznaj prawa pogody, robiąc chmury w słoiku. Stwórz mały staw z rybkami grę zręcznościową do zabawy w Twoim ogrodzie. Sprawdzimy również jak jest pod ziemią byśmy w pełni mogli odkrywać, poznawać i chronić świat, w którym żyjemy. 

5  Tydzień  - 26.07- 30.07 2021
Podróże wyobraźni –ilustracja .Przygoda z literaturą i plastyką

Ten warsztat będzie się zajmował ilustracją literatury ,prozy ,poezji. Teksty przeczytane w literaturze zostaną „przetransportowane” na obraz- czyli przyjrzymy się jak dziecko widzi słowo , co sobie wyobraża , jakie emocje towarzyszą  czytanemu tekstowi .To warsztat wykorzystujący różnorodne  techniki plastyczne- od collagu po rysunek ,to zabawa w tworzenie nie tylko  płaskich form przyporządkowanych klasycznej ilustracji .W słowie „ilustracja '' mieszkają lusterka. W tych lusterkach będę się przeglądały emocje dzieci,ich kreatywność i sposób pojmowania świata

6 Tydzień – 2.08-6.08 2021
 Amerykański sen- popkulturowa podróż po Ameryce.
 

Jaskrawe, kolorowe reklamy atakują nas z każdego zakątka, przemysł mody rozrósł się do niebotycznych rozmiarów, muzyka pop jest na topie, a plotki o gwiazdach są na porządku dziennym. Jak dokładnie to powstało i co to jest pop art? Kim jest Andy Warhol i co to jest słynna zupa Campbella w puszce, kolorowa Marilyn Monroe i Myszka Miki? Dzieci wykorzystując formy z produkcji masowej stworzą własne przedmioty inspirując się pop artem.  

7  Tydzień - 9.08- 13.08 2021
 Australia i Oceania- podróż do świata Aborygenów, dziobaków i kolczatki. 

Inspiracją podczas tego tygodnia, będzie  magiczna twórczość Aborygenów, których wiedza o naturze połączona z twórczymi aspektami, zaskakuje współcześnie żyjących. Szacunek dla natury i fascynacja jej formami pozwoliła Aborygenom stworzyć niepowtarzalny styl, który przez charakterystyczne kropki nawiązuje do techniki mozaiki. Spróbujemy wykonać szklane mozaiki nawiązując do sztuki Aborygenów. Natomiast metodą wykopkową powstaną  wspaniałe przyciski do papieru lub gry ogrodowe.

8 Tydzień - 16.08- 20.08 2021
Z kraju kwitnącej wiśni- niezwykła podróż do Japonii i innych wysp.

Japonia i sztuka ogrodów jest bogatym źródłem, który inspirująco wpływa na wiele twórczych aspektów od grafiki po malarstwo i formy przestrzenne. Dowiemy się co to jest bento, kintsugi czy technika raku. Stworzymy formę przestrzenną wykorzystującą naturalne elementy (drewno – patyki,  kamień, mech itp.) by przybliżyć sztukę ikebany i udamy się do pobliskiego ogrodu w Przesiece  Siruwia. Wykonamy własną czarkę do picia herbaty i wykonamy zakładeczki laleczki kokeshi.

9 Tydzień - 23.08- 27.08 2021 
Ze świata flory- inspirująca podróż po łąkach, ogrodach i miejskiej dżungli.

I tak zatoczymy koło by mieć sposobność wrócić do źródła. Na nasze pobliskie łąki, które będą cudowną inspiracją do wykonania kwiatowego papieru i florystycznej cyjanotypii, czy gipsowego odlewu. Dzieci wykonają też seed balssy by w miejskiej dżungli zasiać odrobinę roślin miododajnych. 

 

Dookoła świata z JCK – wakacyjne kino letnie

Projekcje w środy, godz. 10.30

 

Część I – czerwiec / lipiec 2021

30.06. Filonek Bezogonek (Pelle Svanslos) r. Christian Ryltenius. Szwecja 2020. 67 min.

Życie bez ogonka pełne jest wyzwań. Zwłaszcza w zupełnie obcym miejscu! Czy zagubiony Filonek odnajdzie się wśród obcych w wielkim mieście? Bycie innym to na szczęście nie tylko trudności! Kiedy w domu Birgitty pojawia się kotek - Filonek, dziewczynka nie posiada się z radości. Jednak Filonek, jak każdy kot, chodzi własnymi ścieżkami i pewnego dnia gubi się w lesie. Niebezpieczna wędrówka prowadzi go do wielkiego miasta, gdzie poznaje całą zgraję kolorowych postaci. Może znajdzie się ktoś, kto wskaże mu drogę do domu? Jednak zanim to nastąpi Filonek stanie się gwiazdą estrady, pomoże kociakom w tarapatach, zaprzyjaźni się z pewną siebie Mają i stanie oko w oko z gangiem psów.

Filmweb.pl

07.07. Podróż księcia (Le voyage de prince) r. Jean-Francois Laguionie. Francja 2019. 77 min.

W zamkniętej społeczności, od wieków odseparowanej od świata, pojawia się tajemniczy przybłęda. Młody Tom jako jedyny potrafi porozumieć się z przybyszem. Kim jest zagadkowa postać podająca się za księcia i jakie ma intencje? Ciekawski Tom znajduje zagubionego rozbitka na brzegu morza. Kim jest tajemniczy książę? Czy mówi prawdę o swoim pochodzeniu? Opiekunowie Toma, poważni naukowcy i naukowczynie, poddają księcia seriom testów, aby odkryć jego zamiary i zdolności. Czy jest taki sam jak inne małpy? Nieufność i sceptycyzm społeczności nie wróżą nic dobrego. Nikt nie wierzy, że w odległych krainach mogą żyć inne, tak samo rozumne małpy. Czy podróż księcia dobiegnie końca za kratami zoo? A może zamknięta społeczność otworzy się na nowe doświadczenia?

Filmweb.pl

14.07. Śnieżna paczka (Arctic justice) r. Aaron Woodley. USA 2019. 92 min.

Swifty, polarny lis, pracuje na arktycznej poczcie, ale marzy skrycie o karierze psa-kuriera, która zwyczajowo przypisana jest psom husky. Pewnego dnia, by udowodnić swe niezwykłe umiejętności, postanawia osobiście dostarczyć przesyłkę do odległego adresata. U celu Swifty odkryje, że odbiorcą przesyłki jest ekscentryczny mors, który planuje roztopienie arktycznych lodów, by zalać świat i zyskać nad nim absolutną władzę. Swifty musi skrzyknąć swych najdzielniejszych przyjaciół, by pokrzyżować te podstępne plany i pokazać światu, że nie warto zadzierać z lis-tonoszem i jego ekipą lodowcową.

Filmweb.pl

21.07. Ocean przygód 3D (Ocean world 3D) r. Jean-Jacques Mantello. W. Brytania 2009. 81 min.

Dzięki trójwymiarowej technologii teraz każdy może zanurkować w wirtualną otchłań i przeżyć własną, niepowtarzalną przygodę! Badacz oceanów Jean-Michel Cousteau przedstawia niesamowitą podróż małego żółwika w głąb nieznanego i pięknego oceanu. Przewodnikiem naszej wyprawy będzie uroczy żółwik. Szybko przywiążecie się do tego śmiesznego stworzonka, które oprócz rozbrajających komentarzy dostarczy także wielu ważnych informacji. To wyjątkowa okazja, aby zobaczyć sceny, których nigdy wcześniej nie pokazywano na srebrnym ekranie - "taniec" diabłów morskich, pełen grozy "marsz" rekinów młotów, delfiny grające w glonową odmianę "piłki nożnej", a także spotkanie z waleniami - największymi stworzeniami na naszej planecie. To film, który po raz pierwszy pokazuje cały świat oceanów i wielość zależności między jego mieszkańcami. Realizacja obrazu trwała 7 lat, w czasie których jego twórcy udali się na 26 wypraw i spędzili pod wodą blisko 1500 godzin. "Ocean przygód 3D" zapewnia widzom wrażenia dla wszystkich zmysłów, a także w istotny sposób sygnalizuje zagrożenie środowiska - cała "obsada" filmu to gatunki zagrożone wyginięciem z powodu działalności człowieka. 

Filmweb.pl

 

Część II – lipiec / sierpień 2021

28.07. Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię (Le fameuse invasion des ours en Sicile) r. Lorenzo Mattotti. Francja / Włochy 2019. 82 min.

Animowana baśń o istnieniu odmiennych od siebie światów, poszukiwaniu tożsamości oraz potędze miłości i władzy na podstawie książki Dino Buzzatiego. Początkiem niezwykłej przygody jest zaginięcie królewskiego syna. Targany tęsknotą Leoncjo, władca sycylijskich niedźwiedzi, wyrusza wraz z poddanymi do krainy człowieka na poszukiwania potomka. Dobre intencje władcy zostają jednak mylnie odebrane przez ludzi, którzy – kierowani żądzą władzy i chciwością – atakują przybyszów. W świecie pełnym magicznych postaci i gdzie wszystko jest możliwe zaczyna się walka o miłość, wpływy i władzę.

Filmweb.pl

04.08. Szybcy i śnieżni (Racetime) r. Benoit Godbout. Kanada 2018. 89 min.

Trwają przygotowania do corocznego wyścigu saneczkowego. Frankie, nieco szalony naukowiec, obmyśla koncepcję pojazdu, który ma zapewnić zwycięstwo jego drużynie. Kiedy maszyna niespodziewanie rozpada się tuż przed linią mety, nikt nie może uwierzyć, że stały za tym błędy w konstrukcji. Wynalazca wspólnie z kolegami odkrywa, że to sprawka Zaca – zarozumiałego i nieco tajemniczego zawodnika, który w międzyczasie dołączył do stawki wyścigu. Frankie pragnie rewanżu i ponownego, tym razem uczciwego rajdu. Wraz z drużyną wiernych przyjaciół zrobią wszystko, by skonstruować jeszcze szybszy pojazd i wygrać rywalizację z oszustem! Błyskotliwa animacja udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych dla grupy pogodnych i zdeterminowanych, choć nie zawsze zgodnych przyjaciół.

Filmweb.pl

11.08. Bystry Bill (Blinky Bill the Movie) r. Deane Taylor. Australia 2015. 90 min.

Bystry Bill to uroczy i pomysłowy miś koala, który marzy o wielkiej przygodzie. Pragnie pójść w ślady swego taty podróżnika, który dawno temu zaginął podczas jednej z wypraw. Mały koala wierzy, że może go odnaleźć. Pewnego dnia porzuca więc swój zielony dom i wyrusza w drogę. Ślady wiodą go hen w odległe i dzikie australijskie ostępy. Podczas podróży Bill zyska grono kolorowych przyjaciół: kangura, dziobaka i zwinną jaszczurkę. Z ich pomocą łatwiej będzie prowadzić poszukiwania ukochanego taty.

Filmweb.pl

18.08. Gang Wiewióra 2 (The Nut Job 2: Nutty by Nature) r. Cal Brunker. USA 2017. 91 min.

W parku panuje zgoda, spiżarnia aż pęka w szwach, a Wiewiór cieszy się zasłużoną opinią szlachetnego spryciarza. A jednak nad futrzaną ferajną znów zbierają się czarne chmury. W mieście chodzą słuchy, że pewien bezwzględny inwestor planuje zamienić miejski park w Park Rozrywki. Zwierzaki wiedzą czym to pachnie: to tak jakby w twojej sypialni ktoś otworzył trzypoziomową dyskotekę. Zatem znów muszą wziąć sprawy w kosmate łapki i z pomocą Wiewióra i uroczej Andzi pokazać ludziom, że zwierzaki z parku nie dadzą sobie w orzechy dmuchać!

Filmweb.plWakacje ze Sztuką 2021 Wycieczki

1. 01.07.2021 – WYCIECZKA DO CHROŚNICY. Chrośnica, ta niezwykle malownicza wieś słynie z Domu Barwnych Wątków. Dzieci poznają różnorodne techniki tkania, zapoznają się z włókninami, z ich pochodzeniem. Czeka nas dużo interesującej pracy w prześlicznych okolicznościach przyrody i architektonicznie fantastycznym miejscu

2. 08.07 .2021 – Wrzeszczyn – Agroturystyka- Kowalowe Skały – indiańskie ognisko i warsztaty - „ łapacze snów”

3 15.07.2021 - Huta Julia – warsztaty szklarskie ,przygotowane przez pracowników huty. Zwiedzanie huty. Historia i współczesność. Jeśli wystarczy nam czasu zwiedzimy Zaporę Pilichowicką .

4. 22.07. 2021 - Wojciechów. Warsztaty kosmetyczne, oraz poznanie edukacyjnej ścieżki pszczelarskiej. Sól- tajemnice tego minerału ,wykonanie zapachowych naturalnych soli kąpielowych- warsztat będzie prowadziła właścicielka firmy Ceramidło, autorka cudownych naturalnych kosmetyków. Dzieci poznają też życie pszczół. Jadąc na warsztat dzieci powinny być ubrane w jasne ubranka i przywieźć ze sobą słoik półlitrowy.

5. 29.07.2021 – Borowice – Ośrodek KALEWALA. Odwiedziny w świecie Muminków. Fantastyczne ,bajkowe miejsce z oryginalnymi domkami .Fińska kultura u stóp Karkonoszy. Cudowny rodzaj edukacji, którą pasjonaci tej kultury dzielą się ze wszystkimi chcącymi ją poznać.Oczywiście będą zaczarowane zwierzęta ,ulubieniec dzieci pies hasky

6. 05.08.2021 – Wycieczka krajoznawcza .Schronisko Szwajcarka , Sokoliki . Górskimi szlakami

7.12.08 2021 - Zamek Henryka . Sosnówka Złoty Widok (przejście żółtym szlakiem na zamek). Warsztaty archeologiczne ,oraz poszukiwanie ametystów

8. 19.08.2021 - Przesieka Ogród Japoński SIRUWIA . Wielka atrakcja- japoński świat roślin w jeleniogórskiej kotlinie. Oprowadzenie po ogrodzie z przewodnikiem. Jeśli wystarczy nam czasu to odwiedzimy słynny z morsowania wodospad . Raczej sami nie będziemy morsować.

9.26.08 2021 - Rzeszówek – Zielony Wulkan . Odwiedziny w znakomitym laboratorium Marcina Zawieruchy, który od lat z edukacyjną pasją realizuje programy ekologiczne dla dzieci

Życzymy przyjemnej i wspaniałej podróży !!!

Autor projektu, instruktor, kierownik ds edukacji artystycznej
 
Edyta Kulla  
e-mail: ekulla72@gmail.com 
tel: 507 173 963

Koordynatorzy:
28.06- 16.07 2021 – Urszula Patronik
19.07- 6.08 – Dorota Środa
9.08 – 27.08 – Edyta Kulla

 

DKF Klaps w PAŹDZIERNIKU! | repertuar
Zapraszamy do Dyskusyjnego Klubu Filmowego w październiku!
KJF 2023 | Kuba Więcek
Kuba Więcek – urodzony w 1994 roku saksofonista i kompozytor to najmłodszy bohater kultowej serii Polish Jazz. Według czytelników Jazz Forum w 2018 roku jest trzecim najlepszym muzykiem w kategorii saksofonu altowego, tuż po Henryku Miśkiewiczu i Macieju Obarze.