DKF w domu! | 09.02.2021

Dzień dobry we wtorek!
Wtorek z DKF w domu!
Co poleca Waldemar Wilk w tym tygodniu?
Zobaczcie sami:

Szczęki (Jaws) r. Steven Spielberg. USA 1975. Kol. 130 min. 
Emisja: 11.02.2021. TV4
Adaptacja bestsellera Petera Benchley’a; mała nadmorska miejscowość turystyczna, nowy szeryf i rekin, który poluje na kolejne ofiary. Gigantyczny sukces kasowy (prawie 130 mln dolarów wpływów), początek wielkich widowisk filmowych, jakie odnowią Hollywood. „Oscary” za muzykę, montaż i dźwięk. I, niestety, początek serii, w której każdy następny film był coraz gorszy.

Ostatni samuraj (The Last Samurai) r. Edward Zwick. USA 2003. Kol. 154 min. 
Emisja: 13.02.2021. TVN
Epicka opowieść z XIX-wiecznej Japonii; Tom Cruise jako wynajęty przez cesarza weteran, który ma wyszkolić na nowoczesny sposób armię. Ale kiedy przybysz pozna kodeks i kulturę samurajów, będzie wolał sam uczyć się od nich. Konflikt musi się krwawo zakończyć. 

Eroica r. Andrzej Munk. Polska 1957. Cz.b. 118 min. 
Emisja: 13.02.2021. TVP Historia
Dwie nowele wojenne, opowiadające gorzką i niechcianą prawdę, wypieraną przez mit. Now. 1: „Scherzo alla Polacca” – drobny handlarz Dzidziuś Górkiewicz usiłuje przekonać powstańców, by przyjęli ofertę przyłączenia się do nich oddziałów węgierskich. Now. 2: „Ostinato-Lugubre” – przybyli do obozu jenieckiego oficerowie z powstania i ci, którzy tkwią tam od września 1939. Znakomicie napisane przez Jerzego Stefana Stawińskiego, świetnie zagrane (Edward Dziewoński, Kazimierz Rudzki). Arcydzieło nie tylko filmu polskiego. Munk nakręcił także trzecią nowelę – „Con bravura”, ale postanowił usunąć ją z filmu ze względów artystycznych. 

Niemoralna propozycja (Indecent Proposal) r. Adrian Lyne. USA 1993. Kol. 118 min. 
Emisja: 13.02.2021. Stopklatka TV
Rzecz o chciwości i braku zasad; milioner płaci milion za jedną noc z dziewczyną – ale zgodzić muszą się na to oboje – ona i jej mąż. Szkoda, że wyszła kolejna hollywoodzka bajka, była szansa na drapieżny dramat. Ale film i tak odniósł sukces i wywołał skandal – jak większość realizacji reżysera. 

Love Story (Love Story) r. Arthur Hiller. USA 1970. Kol. 100 min. 
Emisja: 14.02.2021. TVP Historia
Cały świat płakał podczas oglądania ekranizacji powieści Ericha Segala; w XX wieku bariery klasowe są co prawda do ominięcia przez kochających się studentów, ale przeznaczenie (białaczka) nie pozwoli im się długo cieszyć szczęściem. Klasyczny melodramat (jest nawet groźny i bogaty ojciec, nie zgadzający się na małżeństwo syna z kimś tak ubogim) w nowoczesnym opakowaniu. Początek kariery aktorskiej Ali MacGraw i Ryana O’Neal. „Oscar” za muzykę (François Lai). W 1978 powstał nieudany ciąg dalszy („Oliver’s Story” reż. John Korty). 

Air Force One (Air Force One) r. Wolfgang Petersen. USA 1997. Kol. 124 min. 
Emisja: 14.02.2021. TV Puls
„Air Force One” to samolot prezydenta USA (Harrison Ford), którym wraca on wraz z rodziną z wizyty w Rosji. Samolot opanowują terroryści, znikąd pomocy – więc prezydent (kombatant z Wietnamu) musi się z nim rozprawić osobiście. Sprawna realizacja, dobre aktorstwo (m. in. Gary Oldman, Glenn Close) – film z cyklu „Boże błogosław Amerykę”. 

Wałkonie (I vitelloni / Les vitelloni) r. Federico Fellini. Włochy / Francja 1953. Cz.b. 111 min. 
Emisja: 15.02.2021. TVP Kultura
Wałkonie, młodzi ludzie w prowincjonalnym miasteczku, marzący o wielkim świecie i innym życiu. Czas upływa im na szczeniackich psikusach, przesiadywaniu w kawiarniach i wspólnym nudzeniu się. Ale tylko najmłodszy z nich zdobędzie się na wyjazd do mitycznego Rzymu. Pierwszy rozdział w autobiografii reżysera, „Srebrny Lew” na MFF w Wenecji. 
 

Premiera: SEN_kartoteka improwizacje / TEATR limitowana edycja | 26.06.2020
Kartoteka Teatru Limitowana Edycja to sceniczne fiszki, porozrzucane w przestrzeni i czasie, na które widz wpada lub którymi jest adorowany. Nowy spektakl Limitowanej Edycji to przede wszystkim doskonała zabawa i lekcja wyjątkowego spotkania z widzem. Spektakl powstał we współpracy Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa w Jeleniej Górze i Jeleniogórskiego Centrum Kultury.
Wakacje ze Sztuką - Warsztaty  Artystyczne dla dzieci | 27.06 - 26.08.22
Ogłaszamy zapisy na zorganizowany wypoczynek podczas wakacji letnich dla dzieci w wieku 6- 10 lat. Zapisy te rozpoczynamy  od dnia 09 maja 2022, od godziny 10.00. Zapisy będą się odbywały poprzez  internetowy system zapisów Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Na naszej stronie internetowej odnajdą Państwo wszystkie szczegóły dotyczące procedury zapisu. UWAGA!  W tym roku nie obowiązują zapisy telefoniczne i bezpośrednio  w sekretariacie JCK.