DKF w domu! | 09.02.2021

Dzień dobry we wtorek!
Wtorek z DKF w domu!
Co poleca Waldemar Wilk w tym tygodniu?
Zobaczcie sami:

Szczęki (Jaws) r. Steven Spielberg. USA 1975. Kol. 130 min. 
Emisja: 11.02.2021. TV4
Adaptacja bestsellera Petera Benchley’a; mała nadmorska miejscowość turystyczna, nowy szeryf i rekin, który poluje na kolejne ofiary. Gigantyczny sukces kasowy (prawie 130 mln dolarów wpływów), początek wielkich widowisk filmowych, jakie odnowią Hollywood. „Oscary” za muzykę, montaż i dźwięk. I, niestety, początek serii, w której każdy następny film był coraz gorszy.

Ostatni samuraj (The Last Samurai) r. Edward Zwick. USA 2003. Kol. 154 min. 
Emisja: 13.02.2021. TVN
Epicka opowieść z XIX-wiecznej Japonii; Tom Cruise jako wynajęty przez cesarza weteran, który ma wyszkolić na nowoczesny sposób armię. Ale kiedy przybysz pozna kodeks i kulturę samurajów, będzie wolał sam uczyć się od nich. Konflikt musi się krwawo zakończyć. 

Eroica r. Andrzej Munk. Polska 1957. Cz.b. 118 min. 
Emisja: 13.02.2021. TVP Historia
Dwie nowele wojenne, opowiadające gorzką i niechcianą prawdę, wypieraną przez mit. Now. 1: „Scherzo alla Polacca” – drobny handlarz Dzidziuś Górkiewicz usiłuje przekonać powstańców, by przyjęli ofertę przyłączenia się do nich oddziałów węgierskich. Now. 2: „Ostinato-Lugubre” – przybyli do obozu jenieckiego oficerowie z powstania i ci, którzy tkwią tam od września 1939. Znakomicie napisane przez Jerzego Stefana Stawińskiego, świetnie zagrane (Edward Dziewoński, Kazimierz Rudzki). Arcydzieło nie tylko filmu polskiego. Munk nakręcił także trzecią nowelę – „Con bravura”, ale postanowił usunąć ją z filmu ze względów artystycznych. 

Niemoralna propozycja (Indecent Proposal) r. Adrian Lyne. USA 1993. Kol. 118 min. 
Emisja: 13.02.2021. Stopklatka TV
Rzecz o chciwości i braku zasad; milioner płaci milion za jedną noc z dziewczyną – ale zgodzić muszą się na to oboje – ona i jej mąż. Szkoda, że wyszła kolejna hollywoodzka bajka, była szansa na drapieżny dramat. Ale film i tak odniósł sukces i wywołał skandal – jak większość realizacji reżysera. 

Love Story (Love Story) r. Arthur Hiller. USA 1970. Kol. 100 min. 
Emisja: 14.02.2021. TVP Historia
Cały świat płakał podczas oglądania ekranizacji powieści Ericha Segala; w XX wieku bariery klasowe są co prawda do ominięcia przez kochających się studentów, ale przeznaczenie (białaczka) nie pozwoli im się długo cieszyć szczęściem. Klasyczny melodramat (jest nawet groźny i bogaty ojciec, nie zgadzający się na małżeństwo syna z kimś tak ubogim) w nowoczesnym opakowaniu. Początek kariery aktorskiej Ali MacGraw i Ryana O’Neal. „Oscar” za muzykę (François Lai). W 1978 powstał nieudany ciąg dalszy („Oliver’s Story” reż. John Korty). 

Air Force One (Air Force One) r. Wolfgang Petersen. USA 1997. Kol. 124 min. 
Emisja: 14.02.2021. TV Puls
„Air Force One” to samolot prezydenta USA (Harrison Ford), którym wraca on wraz z rodziną z wizyty w Rosji. Samolot opanowują terroryści, znikąd pomocy – więc prezydent (kombatant z Wietnamu) musi się z nim rozprawić osobiście. Sprawna realizacja, dobre aktorstwo (m. in. Gary Oldman, Glenn Close) – film z cyklu „Boże błogosław Amerykę”. 

Wałkonie (I vitelloni / Les vitelloni) r. Federico Fellini. Włochy / Francja 1953. Cz.b. 111 min. 
Emisja: 15.02.2021. TVP Kultura
Wałkonie, młodzi ludzie w prowincjonalnym miasteczku, marzący o wielkim świecie i innym życiu. Czas upływa im na szczeniackich psikusach, przesiadywaniu w kawiarniach i wspólnym nudzeniu się. Ale tylko najmłodszy z nich zdobędzie się na wyjazd do mitycznego Rzymu. Pierwszy rozdział w autobiografii reżysera, „Srebrny Lew” na MFF w Wenecji. 
 

Stand-up: Błażej Krajewski
Komik z Bydgoszczy, na scenie od 2013 roku. Zwycięzca II poznańskiego festiwalu stand-up oraz zwycięzca pierwszej wrocławskiej bitwy stand-uperów. Przez lata pasjonował się dubbingiem. Dzięki temu zyskał umiejętność imitowania głosów wielu znanych postaci. Niestety jest jeden głos, którego nie potrafi naśladować. Głos syna, z którego rodzice są zadowoleni. Błażej zaprezentuje swój najnowszy program pt. "Komedia Pomyłek"  poza Nim na scenie pojawi się także support. 
DKF Klaps w PAŹDZIERNIKU! | repertuar
Zapraszamy do Dyskusyjnego Klubu Filmowego w październiku!