DKF w domu! | 02.02.2021

Dzień dobry we wtorek!
Wtorek z DKF w domu!
Co poleca Waldemar Wilk w tym tygodniu?
Zobaczcie sami:


Tyler Rake: Ocalenie (Extraction) r. Sam Hargrave. USA 2020. 117 min
Emisja: Netflix
Z góry uprzedzam – jeśli ktoś szuka w kinie czegoś oryginalnego i świeżego, niech da sobie spokój z tą produkcją. Drewniane aktorstwo, papierowe dialogi i schematyczny do bólu scenariusz (jeśli w ogóle na planie był jakiś scenariusz) mogą być źródłem radości i śmiechu, ale raczej nie zamierzonego przez twórców tego filmu. A jednak „Tylera Rake” warto obejrzeć – dla kompletnie u nas nieznanego obrazu Bangladeszu, o istnieniu którego dowiadujemy się najczęściej z informacji o kolejnej powodzi albo innej tragedii. Małe, zatłoczone uliczki, wszechobecny ścisk i skutery, wypełnione gwarem targowiska i ulice. I w tym wszystkim tytułowy bohater, który nie zastanawia się, skąd w piętrowym slumsie na podłodze znalazły się metalowe grabie i widły – ważne, że może ich użyć do walki. Sceny akcji są zrealizowane na poziomie, tempo nie słabnie ani na chwilę, źli padają jak muchy od strzałów i ciosów pozytywnego bohatera – wszystko w zgodzie z regułami kina akcji. Tylko nie mogę zapomnieć o tych grabiach i widłach…

Hannibal (Hannibal) r. Ridley Scott. USA 2001. Kol. 131 min. 
Emisja: TVN. 05.02.2021
Kontynuacja „Milczenia owiec” Jonathana Demme – agentka FBI (Julianne Moore) ściga psychopatycznego mordercę Hannibala Lectera (Anthony Hopkins). Ale Lecter jest poszukiwany także przez swego osobistego wroga, który dużo może... Wysmakowane plastycznie; opowieść o mordercy, który jako jedyny wyznaje jakiś system wartości. Wszyscy zdradzają, oszukują, wykorzystują się nawzajem. W takim świecie tylko seryjny zabójca jest wolny i żyje naprawdę: delektuje się muzyką i sztuką, a od czasu do czasu czyimś móżdżkiem. Robi to, na co ma ochotę – i nie boi się konsekwencji. Kanibal jako ostoja moralności? Widać takie mamy czasy i świat, widać taki klimat. 


Tożsamość Bourne’a (The Bourne Identity / Die Bourne Identität) r. Doug Liman. USA / Niemcy 2002. Kol. 118 min. 
Krucjata Bourne’a (The Bourne Supremacy / Die Bourne Verschwörung) r. Paul Greengrass. USA / Niemcy 2004. Kol. 120 min. 
Ultimatum Bourne’a (The Bourne Ultimatum / Das Bourne Ultimatum) r. Paul Greengrass. USA / Niemcy 2007. Kol. 111 min. 
Dziedzictwo Bourne’a (The Bourne Legacy) r. Tony Gilroy. USA 2012. Kol. 135 min. 
Jason Bourne r. Paul Greengrass. USA 2016. 123 min. 

Emisja: TVN 7. Luty 2012
Szkoda, że w ramach opowieści o byłym zabójcy na usługach CIA zabrakło serialu “Treadstone”, który rozwija kolejne wątki opowieści o bohaterze, stworzonym przez Roberta Ludluma. Ale i tak oglądanie tego cyklu przynosi sporo satysfakcji. Świat tajnych służb, spisków i intryg, brudnych interesów i zwyczajnych morderstw, jaki poznajemy w kolejnych odsłonach wciąga i zastanawia. Po bliższym przyjrzeniu się czarne charaktery przestają być całkiem czarne, a bohaterowie pozytywni znajdują w sobie sporo interesowności i skaz. To kino sensacyjne najwyższej klasy, ale przy okazji wciągająca opowieść o naszej współczesności, w której jedynym pewnikiem jest wiara w samego siebie, w słuszność własnego życia, w słuszność własnych decyzji i wyborów. I tylko ta niepewność: czy rzeczywiście własnych? A może zaprogramowanych przez tych, których nie znamy, przez cienie, które manipulują nami i światem? Dla naszego i świata, oczywiście, dobra.

 

Koronawirus | procedury, komunikaty
W tym miejscu znajdą państwo niezbędne informacje oraz procedury dotyczące działania JCK w czasie pandemii koronawirusa.
DKF Klaps w LUTYM! | repertuar