Krokus Jazz Festiwal 2020

XIX KROKUS JAZZ FESTIWAL 22-25 października

Zapraszamy do Jeleniogórskiego Centrum Kultury i Klubu „Kwadrat” na ul. Bankową na coroczne święto jazzu. Przez trzy październikowe dni podziwiać będziemy kilkudziesięciu znakomitych muzyków grających jazz na najwyższym poziomie. Za niektóre koncerty trzeba będzie zapłacić kupując bilet. Ale czekają nas też dwa koncertowe dni (sobota i niedziela) podczas których bezpłatnie od godziny 12.00 do godz. ok. 16.00 będzie można posłuchać znakomitej muzyki. Zespoły biorące udział w konkursie „Powiew Młodego Jazzu” to wybrana spośród kilkudziesięciu zgłoszeń grupa 15 wykonawców prezentująca bardzo wysoki, profesjonalny poziom. Jest tradycją że uczestnicy i laureaci Krokusa to muzycy bardzo szybko zyskujący popularność, odnajdujący się w profesjonalnych i uznanych w Polsce i na świecie projektach muzycznych. Nie warto przegapić ich koncertów w Jeleniej Górze. Podobnie jak pozostałych punktów programu o których poniżej.


CZWARTEK  22.10.2020 r.

godz. 18.00 sala widowiskowa JCK ul. Bankowa 28/30

JAZZ DKF : “Ikar. Legenda Mietka Kosza” reż. Maciej Pieprzyca / 22.10 godz. 18.00

Biografia genialnego pianisty jazzowego, aranżera i kompozytora Mieczysława Kosza. Film wyreżyserował Maciej Pieprzyca („Chce się żyć”, „Jestem mordercą”), a tytułową rolę zagrał Dawid Ogrodnik („Chce się żyć”, „Ostatnia rodzina”). Na film spadł deszcz nagród, krytycy i publiczność zachwycali się kreacją Ogrodnika, uhonorowanego m.in. na FPFF w Gdyni oraz Orłem (Polska Nagroda Filmowa). W Gdyni film Pieprzycy dostał m.in. Srebrne Lwy. Rozbił też bank z Orłami, powędrowały do niego statuetki w m.in. w kategoriach: najlepszy film, reżyseria i zdjęcia.
Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, 2019
Reżyseria: Maciej Pieprzyca
Czas trwania: 122 min.

Wejściówki: 10 zł (obowiązują październikowe karnety DKF KLAPS)


PIĄTEK  23.10.2020 r.

godz. 20.00 sala widowiskowa JCK ul. Bankowa 28/30 – bilety 90 zł

EABS /Electro-Acoustic  Beat  Sessions  -  “Slavic Spirits”

W ostatnich latach wyraźnie widoczny jest renesans sceny jazzowej, czego dowodem jest duża popularność artystów zza oceanu takich jak Kamasi Washington i kolektywu The West Coast Get Down czy zespołu BadBadNotGood. Również w Europie można mówić o nowej fali jazzu, którego przedstawicielami są zbierający coraz większe uznanie i rozgłos brytyjscy muzycy: Shabaka Hutchings, Yussef Dayes, Ezra Collective oraz Tenderlonious. Ukłon w stronę klasyki sprzed kilkudziesięciu lat w połączeniu z świeżym i aktualnym brzmieniem współczesnej muzyki miejskiej, tworzy zupełnie nową jakość. Nie ma żadnych wątpliwości. Wielu pewnie jednak powie, że to już nie jest jazz. Takim też składem jest wrocławski sextet EABS, który kontynuuje tradycję polskiej szkoły jazzu, wymykając się równocześnie wielu brzmieniowym schematom, prezentując zupełnie autorskie podejście do utartych muzycznych standardów, co udowodnili na debiutanckim albumie. Na koncercie zaprezentują materiał ze swego ostatniego albumu „Slavic Spirits” – premiera maj 2020).

Skład zespołu:

Marek Pędziwiatr - instrumenty klawiszowe & wokal, Paweł Stachowiak - gitara basowa

Jakub Kurek – trąbka, Olaf Węgier - saksofon tenorowy, Marcin Rak – perkusja


godz. 22.00 klub „Kwadrat”  ul. Bankowa 28/30 – bilety 30 zł

VAS / BUKOWSKI / SZMAŃDA  TRIO 

 Vas/Bukowski/Szmańda trio to nowa formacja tworzona przez trzech wybitnych muzyków: Bence Vas (organy Hammonda), Dominika Bukowskiego (wibrafon) oraz Krzysztofa Szmańdę (perkusja). Grupa powstała z inicjatywy Bence Vas, węgierskiego hammondzisty, który od niedawna na stałe zagościł w Polsce. Trio o nietypowym instrumentarium bierze na warsztat autorskie kompozycje członków zespołu przedstawiając je w zupełnie nowych aranżacjach. Każdy muzyk wnosi swój unikalny styl nadając zespołowi wyjątkowo interesujące brzmienie.

Bence Vas jest organistą grającym na Hammondzie, kompozytorem, liderem i założycielem formacji Organism powstałej w Budapeszcie w 2013 roku, Vas Bence Trio oraz Vas/Bukowski/Szmańda Trio. Bence Vas znany jest z muzyki jazzowej i współczesnej.  Nagrał cztery albumy muzyczne: „Pictures of the day” (2014) i „Praise the Notes” zespołu Organism (2016), „Organic Impressions” (2017) zespołu Organism z big bandem oraz „Looked at All Aspects” (2020) z zespołami Organism i Vas Bence Trio. 

Krzysztof Szmańda – Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 2000-2002 odbył podyplomowe studia w Thornton School of Music University of Southern California w Los Angeles, gdzie doskonalił swe umiejętności u boku m.in. Petera Erskinea, Ndugu Chanclera i Erika Forrestera. Jest współzałożycielem nagradzanej poznańskiej formacji Soundcheck.

Dominik Bukowski - Wibrafonista jazzowy, kompozytor. W 2018 i 2019 r. uznany za najlepszego wibrafonistę w Polsce w ankiecie JAZZ TOP według magazynu Jazz Forum. Zdobywca wielu prestiżowych nagród. Jego płyta PROJEKTOR znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt 2005 roku według miesięcznika Jazz Forum, kolejna VICE VERSA została nominowana do nagrody FRYDERYKI, SUFIA zaś zdobyła bardzo dobre recenzje i znalazła się w wielu rankingach najlepszych płyt jazzowych 2016 w Polsce.


SOBOTA  24.10.2020 r.

godz. 12.00 sala widowiskowa JCK ul. Bankowa 28/30 – wstęp wolny

“POWIEW MŁODEGO JAZZU”

Koncerty konkursowe polskich i niemieckich zespołów jazzowych wyselekcjonowanych spośród kilkudziesięciu zgłoszeń. Prezentacje charakteryzują się bardzo wysokim poziomem, który zachwyci każdego miłośnika jazzu. Nic dziwnego. Grający w nich muzycy to wykształceni i pomimo młodego wieku, już doświadczeni artyści, mający za sobą nagrane pierwsze płyty i występy z „Największymi” europejskiej sceny jazzowej. Bardzo szybko  wielu spośród laureatów konkursu występuje na najbardziej uznanych scenach jazzowych w charakterze gwiazd (u nas też ☺). Dlatego z pewnością  warto poświęcić chwilę, aby w sobotę i niedzielę wsłuchać się w przyszłość europejskiego jazzu.

godz. 20.00 sala widowiskowa JCK ul. Bankowa 28/30 – bilety 90 zł

MARCIN WASILEWSKI TRIO – „Arctic Riff”

Marcin Wasilewski Trio w składzie: Marcin Wasilewski – fortepian, Sławomir Kurkiewicz – kotntrabas oraz Michał Miskiewicz – perkusja to niekwestionowana gwiazda polskiego jazzu. Zespół jest uznawany przez międzynarodowych krytyków za jedną z najwybitniejszych i najbardziej unikalnych formacji jazzowych swojego pokolenia nie tylko w Europie, ciesząc się jednocześnie uznaniem fanów jazzu na całym świecie. To jeden z naszych skarbów narodowych i najbardziej znane na świecie polskie trio jazzowe. Od lat nagrywają dla prestiżowej wytwórni ECM Records z Monachium.

W roku 2019 muzycy obchodzili 25 lat współpracy artystycznej, co zbiegło się z wieloma koncertami z okazji 50 rocznicy założenia przez Manfreda Eichera wytwórni ECM Records. Przez 15 lat byli oklaskiwanymi towarzyszami wielkiego Tomasza Stańki w jego Kwartecie, nagrywając trzy albumy dla ECM Records i koncertując na całym świecie. Jak powiedział sam Tomasz Stańko "... w całej historii polskiego jazzu nigdy nie mieliśmy takiego zespołu jak ten. Ci muzycy zadziwiają mnie każdego dnia. Po prostu stają się coraz lepsi ".

Muzycy mający własny bardzo bogaty dorobek płytowy oraz liczne kooperacje z gwiazdami światowego jazzu – w Trio (Charles Lloyd, Joe Lovano, Nils Petter Molvaer), czy osobno (Branford Marsalis, Jan Garbarek, Manu Katche, Al Foster, Arild Andersen i wielu innych) znajdują się we wzrastającym momencie swojej kariery.

W ankiecie prestiżowego amerykańskiego magazynu jazzowego Down Beat, dwukrotnie (w 2005 i 2011 roku) został uznany za wschodzącą gwiazdę światowej pianistyki jazzowej. Ma na swoim koncie wiele nagród polskich i międzynarodowych, m.in. pięć statuetek FRYDERYKA w kategorii Najlepszy Muzyk Jazzowy Roku (2005, 2009, 2012, 2015, 2019) oraz 4statuetki FRYDERYKA – wspólnie z kolegami z Tria- w kategorii Najlepszy Album Roku (2005, 2009, 2015 i 2019), co czyni go najczęściej nagradzanym statuetką Fryderyka muzykiem jazzowym w Polsce.

Arctic Riff to pierwsza kreatywna kooperacja polskiej gwiazdy jazzu, żywiołowego zespołu Marcin Wasilewski Trio i obdarzonego głębokim brzmieniem amerykańskiego tenorzysty Joe Lovano, która od razu zaowocowała muzyką pełną skondensowanego feelingu, w której liryzm i siła wydają się idealnie zrównoważone. Album Arctic Riff został nagrany we francuskim Studio La Buissonne w sierpniu 2019 roku, i wyprodukowany przez Manfreda Eichera, a jega premiera miała miejsce 26 czerwca 2020 roku.

Joe Lovano miał dołączyć do Tria Wasilewskiego na serię wybranych koncertów, które miały odbyć sie jesienią tego roku, ale pandemia zweryfikowała wszystkie te plany. Dzięki temu mamy okazję zaprezentować polski Zespół pod kierownictwem Marcina Wasilewskiego w gwiazdorskiej obsadzie stałych współpracowników Tria Marcina Wasilewskiego: Sławka Kurkiewicza na kontrabasie i Michała Miśkiewicz na perkusji, uzupełniony o wybitnego polskiego tenorzystę Adama Pierończyka. Będzie to z pewnością wydarzenie artystyczne i nieco inne spojrzenie na muzykę, która powstała do nowego albumu Arctic Riff.

godz. 22.00 klub „Kwadrat”  ul. Bankowa 28/30 – bilety 30 zł

ZAGÓRSKI/KĄDZIELA COLLABORATION   

Projekt powstał w 2016 roku z inicjatywy perkusisty Adama Zagórskiego i saksofonisty Macieja Kądzieli. Muzycy po latach zbierania doświadczeń poza granicami kraju, powrócili do ojczyzny i postanowili połączyć siły, by wspólnie realizować swoje muzyczne pomysły. Mnogość inspiracji zaczerpniętych przez liderów sprawia, że projekt jest niezwykle interesujący, wręcz wyjątkowy. Adam Zagórski i Maciej Kądziela zamieszkali w jednym mieście i rozpoczęli współpracę, w której wykorzystują swoje rozliczne doświadczenia i inspiracje, tworząc muzykę charakteryzującą się otwartą harmonią i ogromną ekspresją. Dzięki temu stworzyli oryginalny program prezentujący ich wspólne przemyślenia na temat muzyki improwizowanej. Do projektu zapraszają też innych muzyków z różnych krajów świata. Zespół łączy skomplikowany harmonicznie holenderski hard-bop z lekką nutą kopenhaskiej awangardy oraz wyczuwalną inspiracją polską muzyką folkową. Świadomie eksperymentują z nurtami wychodząc poza ramy współczesnej muzyki.


NIEDZIELA  24.10.2020 r.

godz. 12.00 sala widowiskowa JCK ul. Bankowa 28/30 – wstęp wolny

“POWIEW MŁODEGO JAZZU” - opis j.w.

godz. 20.00 sala widowiskowa JCK ul. Bankowa 28/30 – bilety 90 zł

LYAMBIKO  - „Love Letters”     

Listy Miłosne - uczucia przekształcone w dźwięk. Odkryte na nowo przez przypadek pudełko listów miłosnych, zainspirowało niemiecką piosenkarkę jazzową Lyambiko do napisania nowych piosenek i świeżego spojrzenia na standardy jazzowe, takie jak Close Your Eyes i Stardust.

- „Tak, ostatniej nocy znowu o tobie śniłem. Nie wiem już, co to było niestety, ale obudziłem się pełen radości. Rzeczywiście, nawet w ciągu dnia, kiedy moje myśli mogą uciec od mojej pracy, są z tobą. Wokół mnie krążą przeszłe i przyszłe rzeczy - błogie myśli o miłości ”.

Nie, to nie są słowa piosenki. Pochodzą z listu miłosnego napisanego w 1934 roku przez dziadka Lyambiko, niemieckiej piosenkarki jazzowej mieszkającej w Szwajcarii. Jej dwa najnowsze albumy, „Lyambiko Sings Gershwin” (2012) i „Muse” (2015), w pełni pokazują, że ta zdobywczyni nagrody Echo uwielbia wplatać wspólne motywy na swoich albumach. Inspiracją dla Love Letters było pudełko z listami miłosnymi, które przypadkowo ponownie odkryto na strychu domu rodziców jej męża. Oddzieleni od 1933 do 1944 r. odległymi miejscami pracy, a ostatecznie II wojną światową, często tylko listownie dziadkowie mogli utrzymywać kontakt, zapewniać się nawzajem o swojej miłości i wymieniać informacje o życiu codziennym.

„Pożerałam te listy w ciągu kilku dni” - wspomina Lyambiko. „To było jak czytanie powieści”. „Zaczęłam porównywać  minione dni z teraźniejszością, co powiązało przeszłość z teraźniejszością i sprawiło, że postanowiłam nagrać kilka starych piosenek, które wyobrażałam sobie , że mogłyby zostać odkryte na nowy sposób. Poza tym chciałem napisać kilka nowych piosenek, które nawiązałyby do tamtych minionych emocji  ”.

Rezultatem jest mieszanka oryginalnych piosenek i takich klasyków, jak „Close Your Eyes”, „Stardust” i „Someday My Prince Will Come”. W kontekście  odkrytych listów opowiadają zupełnie nowe historie. Z wielką empatią wplata stare i nowe piosenki w spójną całość, która opisuje te najbardziej staroświeckie, ale aktualne emocje na dwóch różnych poziomach czasowych, ale bez patyny nostalgii.

Wraz z Martinem Auerem (trąbka), Marque Lowenthal (fortepian), Robinem Draganicem (bas) i Tilmanem Personem (perkusja), Lyambiko z powodzeniem dokonuje rzadkiego wyczynu, jakim jest sprawienie, że tajemnicze wspomnienia  znikającego świata będą słyszalne dla dzisiejszych słuchaczy.

Love Letters to ponadczasowa riposta na przemijanie Twittera i Facebooka, uczucie przekształcone w dźwięk i bardzo osobista podróż w czasie - z biletem powrotnym.

godz. 22.00 klub „Kwadrat”  ul. Bankowa 28/30 – bilety 30 zł
MICHALSKA  / JARZMIK  QUINTET   

LAUREAT GRAND PRIX XVIII Krokus Jazz Festiwal

Muzycy poznali się na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Tam też narodził się wspólny projekt pianisty, instrumentalisty Adama Jarzmika i wokalistki Patrycji Michalskiej. Współpraca tych dwojga artystów spowodowała nagranie utworów ze „Śpiewnika Domowego” Stanisława Moniuszki. Dzięki zabiegom aranżacyjnym Adama Jarzmika i niezwykłym umiejętnościom wokalnym Patrycji Michalskiej moniuszkowskie pieśni zagrane w jazzowej stylistyce nabrały zupełnie nowego artystycznego znaczenia. Patrycja Michalska – od 2013 r. wokalistka Kieleckiego Big Bandu działającego przy PSM im. L. Różyckiego w Kielcach, z którym brała udział w wielu warsztatach i koncertach. Adam Jarzmik – absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, a od 2015 roku pedagog tejże uczelni. Największy wpływ na profesjonalną drogę artystyczną pianisty miał okres studiów, założył on wówczas swój autorski zespół Adam Jarzmik Quintet.

Jakub Łępa – saksofonista, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Czas studiów zaobfitował w szeroką działalność artystyczną oraz osiągnięcia na konkursach jazzowych w Polsce oraz za granicą.

Maciej Kitajewski – członek wielu zespołów jazzowych; największe sukcesy odniósł z zespołami Adam Jarzmik Quintet i Łukasz Kokoszko Quartet. Laureat wielu krajowych i międzynarodowych konkursów jazzowych.

Stefan Raczkowski – swoje muzyczne zainteresowania dzieli między współczesną muzyką poważną a muzyką improwizowaną i jazz. W 2016 roku rozpoczął studia jazzowe w konserwatorium muzycznym w Amsterdamie.


Bilety w przedsprzedaży do nabycia w kasie biletowej JCK przy ul. Bankowej 28/30 oraz na www.bilety.jck.pl. Kasa czynna od wtorku do piątku w godzinach 13.00 - 18.00 oraz na 2 godziny przed wydarzeniem.


  • Szanowni Państwo, bardzo prosimy zapoznać się z umieszczonymi poniżej "Procedurami uczestnictwa w imprezie w warunkach zagrożenia epidemiologicznego COVID-19." Na miejscu, przy wejściu na teren imprezy zobowiązani są Państwo do wypełnienia oświadczenia na temat stanu zdrowia oraz podania danych kontaktowych (imię nazwisko oraz numer telefonu). W celu przyśpieszenie procesu wpuszczania na seans, oświadczenie mogą Państwo pobrać tutaj i wypełnić w domu. Wyrażają Państwo również zgodę na pomiar temperatury.
  • W związku z obowiązującym stanem epidemii i narzuconymi z tego powodu wymaganiami sanitarno-epidemiologicznymi informujemy, że do sprzedaży przeznaczona zostanie połowa miejsc na Sali Widowiskowej. 
  • Przypominamy również o bezwzględnym obowiązku zasłaniania nosa i ust podczas koncertów. 

Procedury uczestnictwa w imprezie w warunkach zagrożenia epidemiologicznego COVID-19 dostępne są tutaj.
Oświadczenia na temat stanu zdrowia dostępne jest tutaj.

Wysocki, Okudżawa - dwaj najwięksi bardowie XX w.
Zapraszamy na niezwykły wieczór poświęcony dwóm największym bardom XX wieku - Włodzimierzowi Wysockiemu i Bułatowi Okudżawie. Ich twórczość wpisała się na zawsze w historię i tradycję piosenki. Swoją charyzmą docierali do milionów odbiorców na całym świecie. Śpiewali na przekór ustrojowi, na przekór KGB, na przekór cenzurze. Dawali nadzieję. Na scenie zabrzmią ich największe i najpiękniejsze, także najbardziej znane przeboje. Wykonywać je będą Piotr Kajetan Matczuk, Tomasz Imienowski, Artur Chyb - muzycy zespołu PIRAMIDY.
DKF repertuar na grudzień 19
Obywatel Jones oraz Amazing Grace: Aretha Franklin! Oto filmy, które wyświetlimy w grudniu w naszym kinie DFK. Dodatkowo w ramach jednego z seansów zapraszamy na spotkanie z Wojciechem Smarzowskim oraz projekcję jego filmu.