DKF repertuar na grudzień 19

DKF Klaps – grudzień 2019
Sala Widowiskowa JCK / 18:00

03.12.   Obywatel Jones r. Agnieszka Holland. Polska / W. Brytania 2019. 119 min. 
Młody dziennikarz Gareth Jones zyskał sławę, pisząc artykuł o swoim spotkaniu z Adolfem Hitlerem, zaraz po przejęciu przez niego władzy w 1933 roku. Teraz ambitny Walijczyk przymierza się do kolejnego wielkiego tematu – gwałtownej modernizacji Związku Radzieckiego. Chcąc gruntownie zbadać sprawę, reporter decyduje się na podróż do Moskwy, aby przeprowadzić wywiad ze Stalinem. Na miejscu poznaje młodą dziennikarkę Adę Brooks, dzięki której odkrywa, że prawda o stalinowskim reżimie jest brutalnie tłumiona przez sowieckich cenzorów. Słysząc zatrważające plotki na temat wielkiej klęski głodowej w ZSRR, Jones udaje się w samotną podróż przez Ukrainę. Dziennikarz staje się naocznym świadkiem tragedii Hołodomoru. Miliony ludzi umierają z głodu, podczas gdy tony zboża sprzedawane są za granicę, by sfinansować proces industrializacji radzieckiego imperium. Po powrocie do Londynu, Jones pisze artykuł ukazujący horror, którego doświadczył. Publikacja jest wyciszana, a jej autentyczność podważana przez zachodnich dziennikarzy, pozostających pod wpływem Kremla. Pomimo śmiertelnych pogróżek, Gareth nie ustaje w walce o prawdę. 
Filmweb.pl

10.12. WIECZÓR Z WOJCIECHEM SMARZOWSKIM
W programie: projekcja filmu autora „Wołynia” i „Kleru” oraz spotkanie z bohaterem wieczoru

Wojciech Smarzowski przyszedł na świat 18 stycznia 1963 roku w Korczynie (Polska). W sferze jego zainteresowań była fotografia. Zaowocowało to studiami na Wydziale Operatorskim PWSFTviT w Łodzi, które ukończył w 1990 roku. Uczył się również filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim.  Po studiach Smarzowski zdecydował, że zostanie reżyserem. Jednak zanim zadebiutował swoim własnym filmem, pracował jako operator dokumentów, realizował również teledyski. W 1998 roku nakręcił "Małżowinę". Produkcja ta została nagrodzona na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i film". W 2000 roku napisał scenariusz wyreżyserowanego przez Bogusława Lindę "Sezonu na leszcza", a rok później zrealizował spektakl "Kuracja", za który otrzymał Grand Prix Krajowego Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru TV "Dwa teatry" w Sopocie. Przełomem dla Smarzowskiego okazał się rok 2004. Do kin trafił wówczas film "Wesele". Obraz zdobył wiele prestiżowych nagród takich jak: Złote Lwy czy Orły. W 2007 roku wyreżyserował "Dom zły". Film, którego akcja dzieje się w czasach PRL-u został nagrodzony m.in. Orłami i Złotymi Kaczkami. W 2011 roku zrealizował "Różę", z fabułą osadzoną tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej. Kolejny obraz reżysera - "Drogówka", opisujący życie policjantów patrolujących ulice Warszawy, przyniósł mu Orła za najlepszy scenariusz. W 2014 roku Smarzowski nakręcił "Pod Mocnym Aniołem", przenosząc na ekran powieść Jerzego Pilcha. Kolejny obraz reżysera do kin trafił w 2016 roku. "Wołyń" stał się najważniejszym, ale i najbardziej niedocenionym przez jury Festiwalu Filmowego w Gdyni. Oprócz filmów fabularnych, Smarzowski wyreżyserował część odcinków kilku seriali (m.in. "Na Wspólnej" oraz "BrzydUla"). Twórca słynie również z częstej współpracy z tymi samymi aktorami, do których należą m.in. Arkadiusz Jakubik, Marian Dziędziel czy Lech Dyblik. 
Filmweb.pl

17.12.    Amazing Grace: Aretha Franklin (Amazing Grace) r. Sydney Pollack, Alan Elliott. USA 2018. 120 min.
Amerykańska Królowa Soul i autorka tekstów, Aretha Franklin, podczas dwóch styczniowych nocy w 1972 roku nagrywa na żywo w New Temple Missionary Baptist Church w Los Angeles album gospel pt. „Amazing Grace”. Śpiewa głównie do afroamerykańskiej publiczności. Towarzyszy jej chór wspólnotowy południowej Kalifornii pod dyrekcją Aleksandra Hamiltona. James Cleveland  występuje wraz z Arethą i akompaniuje jej na fortepianie. Aretha wznosi się na wyżyny swego talentu i boskiego daru, oddając hołd swemu Wielkiemu Ojcu, muzyce gospel oraz całej społeczności Ameryki tamtych lat. Ta diva, występując przed entuzjastyczną publicznością, rozgrzewa ich doczerwoności, wyciska łzy i pozostawia trwały ślad w duszy. Takiej muzycznej uczty nie da się zapomnieć. Podczas drugiej nocnej sesji na widowni zagościli m.in. Mick Jagger i Charlie Watts, wokalista i perkusista The Rolling Stones, którzy kończyli właśnie w LA swój album „Exile on Main St.”. 
Filmweb.pl

 

Prelekcje: Sala Widowiskowa JCK ul. Bankowa 28/30
WTORKI godz. 18:00
cena karnetu: 28 zł, wejściówka 10 zł

Bilety na pojedycze film w przedsprzedaży do nabycia w kasie biletowej JCK przy ul. Bankowej 28/30 oraz na www.bilety.jck.pl. Kasa czynna od wtorku do piątku w godzinach 13.00 - 18.00 oraz na 2 godziny przed wydarzeniem w Sala Nova JCK . ul 1 Maja 60. Karnety zakupić można tylko w kasie biletowej (ilość ograniczona).

                                                                          

Dofinansowane ze środków Filmoteki Narodowej i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Koncert online: Karolina Czarnecka | Otwarcie Festiwalu PESTKA 2021
Ze względu na panujące obostrzenia zapraszamy wszystkich na oglądania streamu z otwarcia XII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów i Kultury Awangardowej PESTKA 2021! Oglądać można z każdego miejsca świata, z domu, z pracy, z ogródka, gdzie tylko chcecie 
Serdecznie zapraszamy na Majowy Jarmark w Jilemnicach!
Jeleniogórskie Centrum Kultury wraz z organizatorem Společenskym důmem w Jilmelnicach zapraszają na Majowy Jarmark w Jilemnicach! 21 maja 2022 r. w Jilemnicach będą koncerty, pokazy rzemiosł, stoiska z dobrem wszelakim, a nade wszystko świetna zabawa! Szczegółowy program na plakacie. JCK oferuje dla chętnych miejsca w autobusie.