XXI Biennale Fotografii Górskiej - wyniki

Biennale Fotografii Górskiej 

To największa impreza  fotograficzna o tematyce górskiej w Polsce, organizowana od ponad czterdziestu lat w Jeleniej Górze.
W ramach Biennale odbywa się konkurs fotograficzny, adresowany  do wszystkich fotografujących góry, ich piękno i wszelkie przejawy ludzkiej aktywności na terenach górskich. Od uczestników konkursu Organizatorzy oczekują  fotografii wykonanych we wszystkich górach świata. Konkurs skierowany jest zarówno do artystów fotografików, jak i do amatorów fotografii i ma charakter międzynarodowy.
Biennale Fotografii Górskiej – to nie tylko konkurs  ale jednocześnie szereg imprez towarzyszących  tj. plenery, wydawnictwa, wystawy towarzyszące, warsztaty i sympozjum, które odbywa się przy każdej edycji.
Po każdej edycji Biennale nagrodzone prace trafiają do kolekcji Jeleniogórskiego Centrum Kultury, która staje się dzięki temu istotnym zbiorem współczesnej fotografii krajobrazowej w Polsce.
Przez wiele lat przy organizacji Biennale pracowali Ewa Andrzejewska i Wojciech Zawadzki a obecnie Tomasz Mielech.


Biennale Fotografii Górskiej 2020

XXI Biennale Fotografii Górskiej.
Najstarsza impreza o tej tematyce w Polsce, organizowana przez Jeleniogórskie Centrum Kultury Termin nadsyłania prac: do 15 lipca 2020 r.
Konkurs fotograficzny o tematyce górskiej organizowany w Jeleniej Górze jest konkursem mającym najdłuższą w Polsce, bo ponad czterdziestoletnią, tradycję. Adresowany jest do wszystkich fotografujących góry, ich piękno i wszelkie przejawy ludzkiej aktywności na terenach górskich. Od uczestników konkursu oczekujemy fotografii wykonanych we wszystkich górach świata.
Konkurs skierowany jest zarówno do artystów fotografików, jak i do amatorów fotografii. W regulaminie nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Regulamin i karta zgłoszenia są dostępne do pobrania na stronie: http://biennalefotografiigorskiej.blogspot.com/, tam też obejrzeć można fotografie nagradzane na poprzednich edycjach.

Oprócz wystawy konkursowej 18 września w Muzeum Karkonoskim zostanie zaprezentowana wystawa fotografii Mieczysława Karłowicza, wybitnego polskiego kompozytora i fotografika z przełomu XIX i XX w. Jego twórczość fotograficzna była związana z Tatrami, narciarstwem oraz aktywnością publicystyczną. Zdjęcia zaprezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Centralnej Biblioteki Górskiej w Krakowie. W ramach Biennale planowana jest także wystawa fotografii laureatów Biennale z poprzednich edycji w Pałacu w Bukowcu oraz wystawa fotografii Tomasza Olszewskiego i Krzysztofa Strzody w Jeleniogórskim Centrum Kultury.

Komisarz Biennale: Tomasz Mielech, ZPAF

XXI Biennale Fotografii Górskiej odbywa się w ramach projektu „Fotografia w górach”Jeleniogórskie Centrum Kultury, Jelenia Góra  23.07.2020 r.


Protokół
z posiedzenia jury XXI Biennale Fotografii Górskiej
w dniu 23.07.2020 r.

Jury w składzie:
Marek Szyryk – ZPAF, przewodniczący Jury 
Marek Liksztet- ZPAF
Sławoj Dubiel- ZPAF
Ctibor  Košťál – artysta fotograf, Czechy
Tomasz Mielech – ZPAF, sekretarz

Po obejrzeniu 589 prac 76 autorów postanowiło zakwalifikować do wystawy 165 prac 67 autorów oraz  przyznać następujące nagrody:

Grand Prix 3000 zł
Krzysztof Strzoda

Intersections - zestaw 4 fotografii
Into the Light - zestaw 4 fotografii

I nagroda 1000 zł
Piotr Lisowski

Tren po zburzonym schronisku – zestaw 2 fotografii

II nagroda – wystawa w Galerii Korytarz 
Przemysław Kruk

Bardenas Interior - zestaw 2 fotografii
Bardenas Exterior - zestaw 2 fotografii

wyróżnienie (udział w plenerze)
Jacek Michalak

Izera – zestaw 4 fotografii

wyróżnienie 
Rafał Swosiński

Tatry 2 – zestaw 6 fotografii
Tatry 3 – zestaw 4 fotografii

wyróżnienie 
Halina Morcinek

Samotnia

wyróżnienie  
Adam Bencal

Góry Rodniańskie III
Góry Rodniańskie IV
Karkonosze 
Tatry, Słowacja

Wyróżnienie (voucher na druk fotografii)
Marcin Bawiec

Halny – zestaw 2 fotografii

wyróżnienie (pobyt w pałacu Bukowiec)
Michał Woźniakowski

Powidoki – 2 fotografie

wyróżnienia za tematykę karkonoską:

Waldemar Grzelak
Wodne Organy
W Kotle Małego Stawu

Zbyněk Šanc 
Krkonoše – Snězné jámy
Ūdolí Bilého Labe

Jury XX Międzynarodowego Biennale Fotografii Górskiej po przejrzeniu i dyskusji nad nadesłanymi pracami dokonało wyboru i zakwalifikowało część z nich do wystawy pokonkursowej oraz wybrało prace nagrodzone. Członkowie jury zauważyli wysoki poziom nadesłanych fotografii, a  także dużą ilość nadesłanych fotografii mimo panującej pandemii. Zgodnie wybieraliśmy najlepsze fotografie nie kierując się żadnymi osobistymi preferencjami dotyczącymi koloru czy techniki wykonania, bo nagrodzone zestawy reprezentują zarówno fotografię  klasyczną 
i cyfrową czarno białą i barwna, a nawet pojawiły się techniki szlachetne. Jesteśmy przekonani, że wybraliśmy najlepsze prace charakteryzujące się wysokim poziomem estetycznym, interesująco przedstawiając krajobraz górski oraz dodatkowo perfekcyjnym opanowanie warsztatu fotograficznego.

                                                                                                                             Przewodniczący jury – Marek Szyryk
 

Projekt „Fotografia w górach“ jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu
Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014–2020 oraz ze środków budżetu państwa za pośrednictwem euroregionu Nysa

Regulamin do pobrania: tutaj
Karta zgłoszeniowa do pobrania: tutaj

Koncert: MIKROMUSIC | 28.01.2022
Ponownie na scenie JCK zagra dla Was MIKROMUSIC. 28 stycznia 2022, godzina 19:00!
Andrzej Patlewicz
Z ogromnym smutkiem informujemy, że w dniu 8 stycznia 2021 odszedł nasz pracownik i przyjaciel Andrzej Patlewicz - niestrudzony popularyzator muzyki jazzowej. Jego ukochany Krokus Jazz Festival i prowadzona przez Niego od przeszło 25 lat Liga Rocka nigdy już nie będą takie same. Jeleniogórska kultura poniosła kolejną olbrzymią stratę.