Janina Peikert - Klimaty ginących mateczników
2017-04-08

08.04.2017, godz. 16:00
Galeria pod Brązowym Jeleniem, ul. 1 Maja 60


KLIMATY GINĄCYCH MATECZNIKÓW

Batumskie mateczniki to sąsiedzkie wspólnoty, z których każda zamieszkuje jedną starą, niewielką kamienicę i jej prowizorycznie dobudowane oficyny. Wewnętrzna przestrzeń domu kreowana jest nie przez projekty, trendy czy mody, a jedynie przez życie. Cała ona służy życiu wspólnoty i jest modelowa przez codziennie zmieniające się potrzeby. Każdego dnia ta swoista scenografia komponowana jest przez którąś z kobiet rozwieszających pranie. Czy myślą przy tym o efekcie estetycznym? Raczej nie, ale każda robi to starannie, zgodnie z własnym rytuałem, w ściśle ustalony sposób zagospodarowując swój bieliźniany sznur.
Plastyczny zapis historii domostwa wyznaczanej przez kolejne remonty, naprawy, przeróbki i dobudówki to trwałe ślady na ścianach budynków i plątanina kabli żyjąca w zgodzie z pajęczyną linek, sznurków, tasiemek do wieszania prania. Stare meble zyskują tu użyteczne przedłużenie życia a troskliwie pielęgnowane rośliny doniczkowe starają się dodać choć trochę atmosfery ogródka.
Gdy tylko brama jest dostatecznie szeroka a podwórze nieco większe, często dzięki wyburzeniu oficyn, przestrzeń bezwzględnie zawłaszczają samochody – nowi pupile mieszkańców. To nieomylny zwiastun zagłady urokliwych klimatów spokojnego i pełnego prostoty życia.

Janina Peikert - ur. w 1944 roku. Absolwentka fizyki na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W 2000 roku założyła w KPSW w Jeleniej Górze Karkonoski Uniwersytet Trzeciego Wieku i prowadzi go do dnia dzisiejszego.
Od kilkudziesięciu lat jest zapaloną podróżniczką - była już w pońa 60 krajach, na sześciu kontynentach m.in. w Kanadzie, USA, Meksyku, Brazylii, Peru, Nepalu, Indiach, Chinach, Japonii, Korei, Kambodży, Wietnamie, Tanzanii, Kenii, Australii, Nowej Zelandii. Fascynują ją niezwykłości rzeczy pozornie zwyczajnych i napotkani ludzie. Długoletnie zamiłowanie do fotografii przerodziło w pasję prezentacji cudowności elementów przyrody i świata.
W swoim dorobku ma 23 wystawy indywidualne. Wzięła też udział w ponad 50 wystawach zbiorowych
Od roku 2007 jest członkiem Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego. Od 2012 roku jest członkiem rzeczywistym Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców.

wstęp wolny

Strona główna Firma Kontakt z nami

Design i wykonanie: Imagine Digital Arts - projektowanie stron - 2009