Janina Peikert - Klimaty ginących mateczników
2017-04-08

08.04.2017, godz. 16:00
Galeria pod Brązowym Jeleniem, ul. 1 Maja 60


KLIMATY GINĄCYCH MATECZNIKÓW

Batumskie mateczniki to sąsiedzkie wspólnoty, z których każda zamieszkuje jedną starą, niewielką kamienicę i jej prowizorycznie dobudowane oficyny. Wewnętrzna przestrzeń domu kreowana jest nie przez projekty, trendy czy mody, a jedynie przez życie. Cała ona służy życiu wspólnoty i jest modelowa przez codziennie zmieniające się potrzeby. Każdego dnia ta swoista scenografia komponowana jest przez którąś z kobiet rozwieszających pranie. Czy myślą przy tym o efekcie estetycznym? Raczej nie, ale każda robi to starannie, zgodnie z własnym rytuałem, w ściśle ustalony sposób zagospodarowując swój bieliźniany sznur.
Plastyczny zapis historii domostwa wyznaczanej przez kolejne remonty, naprawy, przeróbki i dobudówki to trwałe ślady na ścianach budynków i plątanina kabli żyjąca w zgodzie z pajęczyną linek, sznurków, tasiemek do wieszania prania. Stare meble zyskują tu użyteczne przedłużenie życia a troskliwie pielęgnowane rośliny doniczkowe starają się dodać choć trochę atmosfery ogródka.
Gdy tylko brama jest dostatecznie szeroka a podwórze nieco większe, często dzięki wyburzeniu oficyn, przestrzeń bezwzględnie zawłaszczają samochody – nowi pupile mieszkańców. To nieomylny zwiastun zagłady urokliwych klimatów spokojnego i pełnego prostoty życia.

Janina Peikert - ur. w 1944 roku. Absolwentka fizyki na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W 2000 roku założyła w KPSW w Jeleniej Górze Karkonoski Uniwersytet Trzeciego Wieku i prowadzi go do dnia dzisiejszego.
Od kilkudziesięciu lat jest zapaloną podróżniczką - była już w pońa 60 krajach, na sześciu kontynentach m.in. w Kanadzie, USA, Meksyku, Brazylii, Peru, Nepalu, Indiach, Chinach, Japonii, Korei, Kambodży, Wietnamie, Tanzanii, Kenii, Australii, Nowej Zelandii. Fascynują ją niezwykłości rzeczy pozornie zwyczajnych i napotkani ludzie. Długoletnie zamiłowanie do fotografii przerodziło w pasję prezentacji cudowności elementów przyrody i świata.
W swoim dorobku ma 23 wystawy indywidualne. Wzięła też udział w ponad 50 wystawach zbiorowych
Od roku 2007 jest członkiem Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego. Od 2012 roku jest członkiem rzeczywistym Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców.

wstęp wolny

jck
jck

Strona główna Firma Polityka Prywatności Kontakt z nami

Design i wykonanie: Imagine Digital Arts - projektowanie stron - 2009